Dünya Radyo Günü

Radyonun hayatımızda hiç eskimeyen bir yeri vardır. Bugün "Dünya Radyo Günü" UNESCO tarafından ilan edildi.
Eklenme Tarihi: 13.02.2018 13:42:16 - Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 12:09:17

Dünya Radyo Günü, UNESCO tarafından her yıl 13 Şubat günü kutlanmak üzere ilan edilen gündür. Bu yıl da UNESCO, dünyanın her yerindeki yayımcıları kutlamaya davet ediyor.

Ülkemizde henüz asırlık bir tarihi olmasa da, radyolar dünyada bir zamanlar en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi konumundaydı. Günümüzde dünya genelinde her kategoriden yüz binlerce radyo kanalı bulunmaktadır.

UNESCO'nun yaptığı açıklamada radyoların kullanımının önemine dair birçok vurgu yapılmıştır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne göre de, dünyadaki tüm evlerin %75'i en az 1 adet radyoya sahiptir.

Türkiyede Radyonun İlk yayınına "İstanbul Radyosu" adıyla, 6 Mayıs 1927'de, Sirkeci'deki Büyük Postane binasının bodrum katında başladı. Henüz kimsede radyo alıcısı bulunmadığından, Postane binasının kapısının üzerine yerleştirilen hoparlör yardımıyla her akşam yayın yapılmaya başlandı.

Daha sonra hızla yayılan radyo, ülkemizde vatandaşlarımızın vazgeçilmez bir haber ve eğlence kaynağı oldu. Radyonun başında toplanan mahalle sakinleri genelde ya haber dinler ya da radyo tiyatrolarını beklerdi.

Günümüzde daha çok arabada, trafikte dinlenen radyo; aynı zamanda haber öğrenmek, anlık haberleri takip etmek ve bir iletişim aracı olarak kullanılıyor. Radyo kullanan insan sayısı  teknolojinin gelişmesiyle azalmamakta ve popülaritesini kaybetmemektedir.

Dünyanın her yerinden radyo dinlemeyi mümkün kılan siteyi sizinle paylaşıyoruz: http://radio.garden/live/

Haber: Derya Budak

http://www.enpolitik.com/haber/159421/dunya-radyo-gunu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*