Khas’ta ‘’Medeni Hukuk’’ Şöleni

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen ’Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu’nun 90’ıncı Yılı Uluslararası Sempozyumu’ başladı. 17-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek sempozyumda Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu her yönüyle ele alınacak.
Eklenme Tarihi: 18.02.2016 10:44:17 - Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00:00
Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen ’Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu’nun 90’ıncı Yılı Uluslararası Sempozyumu’ başladı. 17-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek sempozyumda Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu her yönüyle ele alınacak.
Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen ’Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu’nun 90’ıncı Yılı Uluslararası Sempozyumu’ başladı. Yargıtay Birinci Başkan Vekili Seyit Çavdar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monika Kirgöz, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal’ın katılımcı olarak yer aldığı sempozyumun açılışına yoğun ilgi vardı.
"SEMPOZYUMDAN ÖNEMLİ SONUÇLAR ELDE EDECEĞİZ"
Bundan 90 yıl önce kurulan yapının bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin hala geçerli olan ve alt yapısını oluşturan unsurlar olduğunu söyleyen Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, ‘’İlk noktada bu yapı oluşturulurken ortaya çıkan unsurlara baktığınızda Türkiye’deki insan hakları, laiklik, kadın hakları, iş ilişkileri, medeni ilişkiler, aile hayatı ile ilgili tüm kuralların 1920’li yıllarda bu kanunlarla birlikte kurulduğunu ve zaman içinde birtakım değişiklikler olmakla birlikte ana yapısını koruduğunu görüyoruz’’ dedi.
90 yıldır geçerli olan bu kanunların çok önemli olduğunu vurgulayan Aydın, ‘’O yüzden biz bu iki kanunun 90 yıllık tecrübesinin bir muhasebesini yapalım, nerden nereye geldi, neler yapıldı bunu ortaya çıkaralım istedik. Hem öğrencilerimiz hem de Türkiye kamuoyu açısından bu ortaya çıkacak sonuçların önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu iki kanun, Türk Ceza Kanunu’yla baktığınızda bizim hukuk yapımızın temelini oluşturuyor. Tabii anayasada var ama anayasa daha genel bir çerçeve. Onun dışında özele indiğinizde 3 kanunudur aslında her şeyi belirleyen. Bunun ikisi de Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş o katkıyı ortaya çıkarmak hem de bunu yapanları bir şekilde anmış olmak istedik’’ diyerek sözlerini noktaladı.
DEĞİŞİKLİKLERİN ÇOĞU AİLE HUKUKUNDA
Medeni Kanunu’nun 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edildiğini ve çok uzun bir uygulama döneminin ardından 1 Ocak 2002 tarihinde yeni Türk Medeni Kanunu’nun ciddi değişiklikler yapılarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal, "Bu değişikliklerin büyük çoğunluğu aile hukuku alanında gerçekleşti. Özellikle aile içinde eşler arasında kadın ve erkek bakımından eşitliğin sağlanmasına yönelik çok ciddi değişiklikler oldu. Ayrıca Borçlar Kanunumuz da yine 1926 yılında kabul edildi. Fakat o da 1 Temmuz 2012 tarihinde değişikliklere uğradı. Borçlar Kanunu’nda da özellikle borç ilişkileri bakımından eski özgürlükçü düzenden ziyade zayıf tarafı korumaya yönelik bazı değişiklikler oldu" diye konuştu.
Bu tip organizasyonların kolay olmadığını söyleyen Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ayar ise "Üniversite açısından da şu anda Türkiye’de Medeni Hukuk alanında gerçekleştirilebilecek en büyük organizasyonu düzenlemeye çalışıyoruz. Organizasyonun da alt yapısı çalışması bu bağlamda 3-4 aylık bir süreci kapsadı" dedi.
http://www.enpolitik.com/haber/15878/khasta-medeni-hukuk-soleni.html

Sizin Yorumunuz:

*
*