Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Merkel'e "Adil Öksüz" teşekkürü

Gerilen ilişkileri yumuşatmaya çalışan Almanya, Ankara'nın gönlünü almaya çalışıyor. Merkel, Fetö firarisi Adil Öksüz için Alman emniyetine arama talimatı verdi.
Eklenme Tarihi: 25.01.2018 12:13:33 - Güncellenme Tarihi: 25.01.2018 12:13:33

15 Temmuz darbe girişiminde üs olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü’nde yakalandıktan sonra serbest bırakılan ve daha sonra yurt dışına kaçtığı düşünülen Hava Kuvvetleri İmamı olduğu iddia edilen Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğuna dair haberlerin gelmesi üzerine Ankara, Adil Öksüz’ü Almanya’dan istemişti.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre;Almanya 14 Kasım’dan bu yana Öksüz'ün ismini tüm emniyet birimleri ve istihbaratın arama listesine alındı. İddiaya göre; Almanya Öksüz'ü bulmak için büyük bir seferberlik ilan ederek emniyetin en küçük birimlerine dahi bulunması için talimat gönderdi. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e atılan bu Adil Öksüz adımı için bizzat teşekkür ettiğini de yazdı.

"Bulunsa bile iadesi zor"
Almanya’nın Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için Adil Öksüz kartını kullandığını yazan gazeteye göre; Adil Öksüz bulunsa bile Almanya’da yargılanacak ve iadesi zor.

Alman gazete ayrıca aranan PKK’lıları yakalama, Abdullah Öcalan posterleriyle gösteri yapan örgüt yanlılarının gözaltına alınması konusunda Merkel'in Ankara'ya söz verdiğini de hatırlattı.

Türkiye’nin tutuklu gazeteciler konusunda da Almanya’nın önemli bir adım attığını ileri sürerek, Almanya'nın Türkiye’yi gazeteciler için tehlikeli ülke listesinden çıkardığını yazdı. Gazete haberinde 15 Temmuz için  'kanlı darbe girişimi" ifadesini kullanarak 258 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Haber: Yasemin Altun

http://www.enpolitik.com/haber/158561/cumhurbaskani-erdogandan-merkele-adil-oksuz-tesekkuru.html

Sizin Yorumunuz:

*
*