Amsterdam'dan Ankara'ya "Zeytin Dalı"

Dünya, Türkiye'nin yaptığı Afrin Operasyonu'nu haklı buluyor. Operasyona az önce bir destek mesajı da geçen sene diplomatik kriz yaşadığımız Hollanda'dan geldi.
Eklenme Tarihi: 23.01.2018 21:23:24 - Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 21:49:53

"Türkiye'de ve ülkeye karşı açıkça saldırılar oldu. Türkiye'nin kendini savunması için yeterli işaretler var. YPG masum değil. Hollanda hükümeti YPG'yi hiç bir zaman desteklemedi"

Bu sözler geçtiğimiz sene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Fatma Betül Sayan Kaya'nın sınır dışı edildiği, ülkesinde yaşayan Türkler'e köpeklerini üzerine salarak darp eden Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra'ye ait...

"Bu bir Türk, Kürt çatışması değildir. Bunun Hollanda'da da böyle olmaması gerekir. Kabinede, ülkede gerginliğin tırmanmaması için gereken görüşmeler yapılıyor." diye konuşan Zijlstra, Birleşmiş Milletler Şartı’nın meşru müdafaa hakkını düzenlediği 51. maddesine de atıfta bulunarak "Türkiye'ye karşı açıkça saldırılar oldu. Türkiye'nin kendini savunması için yeterli işaretler var. YPG masum değil. Hollanda hükümeti YPG'yi hiçbir zaman desteklemedi. YPG ile PKK arasında güçlü bağlantılar var. PKK ise hem Hollanda hem de Avrupa'ya göre bir terör örgütüdür." ifadelerini kullandı.

Hollanda'dan Zeytin Dalı Harekatı'na gelen bu şaşırtıcı destek, iki ülke arasında yaşanan büyük krizin ardından kabahatini anlayan Amsterdam'ın Ankara'ya uzattığı bir "zeytin dalı" olarak algılandı.

Ne olmuştu?

Hollanda, 11 Mart 2017' de Rotterdam'da Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek konuşma yapmayı planlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etmişti.

Daha sonra ertesi gün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Rotterdam Türk Başkonsolosluğu'na geçmesine müsade edilmemiş. Hollanda polisi önce bakanın korumaları gözaltına almış, ardından da Bakan Kaya'yı aracından çıkarmaya çalışmıştı. Daha da ileri giden Hollanda polisi Kaya'nın direnmesi üzerine vinçli çekici getirip, aracı zorla çekme girişiminde bulunma küstahlığını göstermişti. Bunun üzerine araba kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla olay yerinden götürülmüş. Diplomatik skandal saatler sürmüş, Bakan Kaya sabaha karşı 03.00'ten sonra polis eskortuyla bölgeden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Yaşanan bu olayları protesto etmek için Başkonsolosluk civarında toplanan binlerce Türk, polisin sert müdahalesi ile karşılaşmıştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Almanya’ya götürüldüğünü ifade eden Sayan Hollanda’nın tutumunu eleştirerek, “Bu faşist uygulama karşısında Demokrasi adına dünyanın tavır alması gerekiyor! Bir kadın bakana yapılan bu muamele asla kabul edilemez”demişti.

http://www.enpolitik.com/haber/158506/amsterdamdan-ankaraya-zeytin-dali.html

Sizin Yorumunuz:

*
*