Zeytin Dalı Harekatında 4. gün neler yaşandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yürüttüğü ve dünyada geniş yankı uyandıran Zeytin Dalı operasyonunda 4. gün neler yaşandı? Detaylar haberimizde...
Eklenme Tarihi: 23.01.2018 20:30:18 - Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 20:41:06

ABD tarafından silahlandırılan terör örgütü PYD'nın Suriye sınırımızda oluşturduğu tehlikeyi bertaraf etmek ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi amacıyla Afrin bölgesine yönelik başlatılan Zeytin Dalı harekatında 4. gün geride kaldı. 

Harekatın ilk iki gününde 170 hedefin imha edildiği, 15 noktanın terör örgütünden alındığı öğrenilirken, harekatın 4. gününde Özgür Suriye Ordusu askerlerinin, Afrin yakınlarında ele geçirilen köylerdeki PKK/YPG'lileri bir bir teslim aldığı yönünde bilgiler ajanslara yansıdı. Gün boyunca bölgede görev haber ajanslarında ele geçirilen teröristlerin görüntüleri paylaşıldı.

Yine ÖSO olarak bilinen TSK'nın desteğindeki Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin'in batısındaki El Hammam köyünü ve çevre tepeleri teröristlerden arındırdığı bilgisini ajanslar son dakika haberi olarak geçti.

Oparasyonda bugün Türk savaş uçaklarının bombardımana tuttuğu Raco bölgesindeki Ömer Uşağı köyü ve çevredeki beş stratejik tepe YPG teröristlerinden alındı. Sabah'ta yer alan detaylara göre Bersaya Dağı'nı ele geçiren TSK destekli Özgür Suriye Ordusu'nu Reuters görüntüledi. Harekâtın başından beri çatışmaların sürdüğü Cinderes bölgesinin batısındaki Hammam köyü ve çevresindeki tepelerden de YPG'li teröristler çıkarıldı. Böylece güneybatı cephesindeki Reyhanlı hattında terör cephesi yarıldı.

Türk ordusu tarafından sınıra yerleştirilen ÇNRA olarak bilinen çok namlulu roketatarlar, terör mevzilerini adeta yerle bir etti.Bölgede sıcak çatışmalar sürerken patlama sesleri Hatay'ın sınır mahallelerinden net şekilde duyuldu. 

Reuters gibi uluslararası haber ajansları da terör örgütü PYD'den alınan Bersaya Dağı'ndaki Özgür Suriye Ordusu'nun fotoğraflarını aboneleri ile paylaştı. Fotoğraflarda Bersaya Dağı'ndaki yoğun sis ve yağmur yağışı dikkat çekerken, bölgenin ağırlıklı olarak çamurlu olduğu görüldü.

Yine ajansların bugün geçtiği bilgilere göre Ceylanpınar'da sınırın sıfır noktasında nöbet tutan bir askere PKK/PYD terör örgütü unsurlarınca ateş açılmış, olayda bir asker hafif yaralanmıştı. Yaşanan bu gelişme üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri angajman kuralları çerçevesinde terör örgütüne ait hedefleri ateş altına almıştı. Sabah'ta yer alan bilgilere göre Sınırın sıfır noktasında bulunan Rasulayn ilçesine ait olan eski bir un fabrikasının çatısında dalgalanan sözde PYD flaması Özel Harekat Polisi ve Jandarma Özel Harekatın ortaklaşa düzenlediği ortak operasyon ile indirildi. Flamanın imha edildiği öğrenilirken, bayrak direği boş halde duruyor. Dün gece yapılan bayrak operasyonun ardından sınırın her iki tarafında hakim olan sessizlik devam ediyor. Bölgedeki birlikler sınır ihlaline karşı hazır beklerken, diğer güvenlik güçleri ve zırhlı araçlar sınır hattında ve şehir merkezinde bulunan kritik noktalarda devriye geziyor.

KÜLLİYE'DE KRİTİK GÜVENLİK ZİRVESİ
Operasyonlar hız kesmeden devam ederken Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde de kritik bir Güvenlik zirvesi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, zirvenın ardından, "Türkiye, bugüne kadar benzer operasyonlarla gittiği hiçbir yere zulüm, kan, gözyaşı, kötülük götürmemiştir. Tam tersine, ülkemizin ayak bastığı her yerde insanlar barış ve esenlik içinde hayatlarını sürdürmektedir. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi, bunun en somut örneğidir" açıklamasını yaptı.

enpolitik.com

http://www.enpolitik.com/haber/158504/zeytin-dali-harekatinda-4-gun-neler-yasandi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*