TRT İzmir Radyosu'nda "Kuran okunuyor" diye rahatsız oldular!

“Rahatsız olanlar var diye dini yayın yapmamak düşünülemez. Radyodan Kuran yayını devam edecek”
Eklenme Tarihi: 23.01.2018 10:36:55 - Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 10:36:55

TRT İzmir Kent Radyo kanalında, Sanat ve Yaşam Kuşağı’nda isim değişikliği yapılarak TRT Radyoları Yapım Uygulamaları Talimatı’na aykırı olarak Kuran okutulmasına yönelik soru önergesini yanıtlayan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, radyoda Kuran okutulabileceğini dile getirerek, “Rahatsız olanlar var diye dini yayın yapmamak düşünülemez. Radyodan Kuran yayını devam edecek” dedi.

Birgün'ün haberine göre, İzmir’de geçen yıl cuma günleri dinleyicileriyle buluşan Sanat ve Yaşam Kuşağı programının ismi, “Gönül Sohbetleri” olarak değiştirildi ve programda sanata ilişkin içerik yerine Kuran okutuldu.


Başbakan’a soruldu
Konuyu Meclis gündemine getiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, açılışı Kuran ile yapan sunucunun tüm program boyunca Kuran okutmayı sürdürdüğünü, konukların da Kuran okuması ile programın sona erdiğini ifade etti.

Dinleyicilerin, “Kent Radyo, Diyanet FM’e çevrildi” yorumlarına dikkat çeken Bakan, konu ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.


“İhtiyaçtan yapıyoruz”
Bakan’ın önergesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yanıt verdi. Haftalık 126 saat yayının dinleyicinin ilgi, istek ve “ihtiyaçları” doğrultusunda yapıldığını ifade eden Bozdağ, “demokratik hukuk devletinde olduğu gibi” zaman zaman yayınlarda dini konuların da işlendiğini ileri sürdü.


“Yayımlanmaya devam edecek”
t24  'ün haberine göre; Bozdağ, “Radyoda dini içerikli programların yasak olması söz konusu değildir. Dini konular ya da başka konular işlenebilir. Bu, demokratik hukuk devleti olmanın bir gereğidir” dedi.

Yanıtında dini içerikli yayınlardan rahatsız olanlara ilişkin değerlendirmelere de yer veren Bozdağ, “Programlardan rahatsız olanlar var diye TRT’nin dini konularda yayın yapmaması düşünülemez” ifadelerini kullandı. Bozdağ, dini içerikli programların TRT radyolarından yayınlanmaya devam edeceğini belirtti.

http://www.enpolitik.com/haber/158469/trt-izmir-radyosunda-kuran-okunuyor-diye-rahatsiz-oldular.html

Sizin Yorumunuz:

*
*