Hükümetten ABD'nin işbirliği teklifine yanıt geldi!

Bozdağ: "(Tillerson'ın açıklamaları) İş birliğinin yolu belli, silahları vermeyi durdurmak, ondan önce verilmiş olan silahları toplamaktır"
Eklenme Tarihi: 22.01.2018 19:21:39 - Güncellenme Tarihi: 22.01.2018 19:50:12

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Bu harekatta tek hedef PKK, KCK, PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütleridir." dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ:"(Zeytin Dalı Harekatı) Harekat süresince silahlı kuvvetlerimiz mensupları içerisinde şehit olan yoktur"

"Harekat başarıyla devam edecek"
Harekatın plan dahilinde sürdüğüne dikkati çeken Bozdağ, "Zeytin Dalı Harekatı planlandığı gibi başarıyla devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte de harekat başarıyla devam edecek" diye konuştu.

"Harekat tercih değil zorunluluktur"
Harekatın planında yer alan hedeflerin gerçekleştirileceğini vurgulayan Bozdağ, "Plandaki hedefler bir bir gerçekleştirilecektir. Harekat gelinen noktada, Türkiye için bir tercih değil zorunluluktur." dedi.

"Türkiye'nin verdiği herhangi bir garanti yok"
Bozdağ, harekatın Afrin ile sınırlı kalacağına dair Rusya'ya taahhüt verildiği iddiasının hatırlatılması üzerine, "Türkiye'nin bu konuda Rusya'ya veya başka bir ülkeye verdiği herhangi bir garanti yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

"Hedef terör örgütleri"
"Terör örgütlerinin, teröristleri, barınak, sığınak, araç, gereç, silahları, lojistik noktaları, üsleridir. Bunun dışında bir hedef bulunmuyor." diyen Bozdağ, "Zeytin Dalı Harekatı kesinlikle bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimize karşı bir harekat değildir." şeklinde konuştu.

"Türkiye bir hukuk devletidir"
HDP'nin Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sokağa çıkma çağrısını değerlendiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde, herhangi bir suç oluşturan bir eylem ve söylem olduğunda hangi unsur takip edilirse bu konuda da suç oluşturan eylem ve söylem içine girenler bakımından da aynı usül işleyecektir."

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ: "Sivillerin hukukunu koruma, onlara sahip çıkma ve onlara yardım etme konusunda Türkiye, kendisine dönük kaygı belirten bütün ülkelere örneklik teşkil edecek uygulamaların ve güzel örneklerin sahibi olmuştur."

http://www.enpolitik.com/haber/158436/hukumetten-abdnin-isbirligi-teklifine-yanit-geldi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*