İŞTE DÜNYANIN EN HASSAS TEMİZLİĞİ!

Narin ve hassas olan bebeklerin temizliği de bir o kadar narin ve hassas olmalı. Bebeğinizi nasıl temizlemelisiniz? Cevabı haberimizde...
Eklenme Tarihi: 17.01.2018 12:12:56 - Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 14:11:59

Bebeğin yüz ve boyun temizliği

Mama yiyen bebeğinizin, yüzüne; ve boynunun diğer kıvrımlarına, heleki tombiş bir bebiş ise benim gibi mamaların; ya da sütlerin aktığı durumlar ile karşılaşmışsınızdır. Bu durumda bebeğin temizliğinin nasıl yapıldığı ile ilgili pratik bilgilere sahip olmalı. Hele bebeğiniz benm bebeğim gibi tombiş ise ve de yazın sıcağında ise pamuk yardımıyla yada pamuklu bezle yavaşça silinmeli.

Bebeğin yüz ve boyun temizliğinde, bebeğinizin cildinin ne kadar hassas olduğunu; ve bununla birlikte, bebeğin boynunun zaten hava almadığı için tahriş olabileceğini kesinlikle aklınızdan çıkartmamalısınız.

Bebeklerde El ve Ayak Temizliği

Bebeğin temizliğinde, el ve ayak temizliği çok önemli. Ebeveyn olarak biz ve büyükler bebişimizi severken dikkat etmeyebilir. Dışardan getirdiği bütün mikropları bebeğe direk verilmekte… Bebeklerde algı ağızda başladığı için bebekler ellerini ağızlarına sık sık götürmeyi çok severler. E tabi büyüklere de bişey diyemeyeceğimize göre çözüm yolu olarak biz pratik çözümler bulmalıyız.

Bu nedenle, bebeğin temizliğinde, el temizliğinin büyük önemi var.  Bebeğin ellerinde bulunan kıvrımları; ve parmaklarının aralarını, temiz bir sabunlu bez ile sabunlamalı; ve daha sonra da durulamalısınız.

Bebeğin el temizliğini yaparken, sürekli aynı bezi değil de, temiz bir bezi kullanmalı; ve bebeğin el temizliğini her gün rutin olarak gerçekleştirmelisiniz. Bebeğin ayak temizliğini de aynı özen ile gerçekleştirmelisiniz. Ayaklardaki kıvrımlar; ve parmak aralarının dikkatli bir şekilde temizlenmesi; ve bir bebek losyonu ile nemlendirilmesi yerinde olacaktır.

Bebeklerde göz temizliği
Bebeğin temizliğinde göz temizliğinin de önemi vardır. Peki bebeğin göz temizliği nasıl yapılır?  Hele sezeryanla doğmuş bebeklerde doğarken ağlamadıklarından göz pınarları genelde kuru olur. Elimizi temizleyip dikkatlice kaşından başlayıp burnuna doğru masaj yapılması gerekir.

Bebeklerde Kulak Temizliği

Bebişlerimizin kulakları çok hassastır. Kulak temizleme çöpü; ya da daha ince bir çöp ile, bebeğin kulağı en dibine kadar temizlenmemelidir. Belirtildiği şekilde yanlış bir uygulama gerçekleştirirseniz, bebeğin kulak temizliğinde, kulağındaki pisliklerin daha içeri doğru gitmesine neden olursunuz. Bu nedenle, bebeğin kulak temizliğinde, kulağın arka kısımlarının; ve kulağın kıvrımlarının dikkatlice silinmesine özen göstermek gerekmektedir.

Bebeklerde Burun Temizliği

Bebekler sümküremediklerinden burun temizliği konusunda ona yardımcı olmamız gerekir. Burun temizliği önemlidir. Çünkü tıkalı olmayan bir burun demek rahat nefes rahat uyku demek.

Piyasalarda çeşitli marka burun aspiratörleri satılmaktadır.. Bunlardan bir tane muhakkak almalısınız. Burun temizleme selüsyonu ile yada ben çok memnunum Kamilocean ile temizleyebilirsiniz.Hiç bir zararı yok! Kimyasal şeyler vermekten kaçınan anneler için mükemmel bir ürün..

Bebeklerde Koltuk Altı Temizliği

Bebeğin koltuk altı, rahat hava almayan bir bölgedir; ve bu nedenle de bebeğinizin koltuk altının tahriş olduğunu sık sık görebilirsiniz. Hele ki tombiş bebeklerde… Çevremizde büyükler koltuk altına sık sık kontrol için uyarılarına şahit olmuşuzdur. Bebeğin koltuk altının tahriş olmaması için, uygun sıcaklıktaki bir ortamda bebeği bir süre çıplak bırakmalı, hareket etmesini sağlamalı; ve bebeğin koltuk altının hava almasına ortam hazırlamalısınız. Bunun sonrasında ise, bebeğin koltuk altını pamuk yardımı ile ılık su ile temizlemek gerekir.

Bebeklerde Tırnak Temizliği

Bebeğin tırnaklarının uzaması ise, hem bebeğin kendisine; hem de size zarar verebileceği anlamına gelmektedir. Bundan dolayı, bebeğin tırnağının keserken cesur davranın..

Küçük bir tiyo.. Bebeğin tırnaklarının banyodan sonra yumuşar. Bu nedenle, bebeğin tırnağını banyodan sonra kesmeyi denemelisiniz. Bebeğin tırnağını keserken, küçük ve temiz bir çıt çıttan yardım alabilirsiniz. Bebeğin tırnağını keserken, çok kısa kesmemeye özen göstermeniz gerekmektedir; bu da bebeğin canının acımasına neden olabilmektedir çünkü.

Bebeklerde Göbek Temizliği

Bebeğin temizliğinde, bebeğin göbeğinin temizliğinin de çok önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Özellikle bebeğin göbek bağı düşene kadar, göbek bağının, bebeğin en çok dikkat edilmesi gereken bölgesi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bebeğin göbek bağı, ortalama iki hafta içerisinde düşecektir; bebeğin göbek bağının düşmesinin ardından iyileşme süreci de çok uzun bir zaman almayacaktır. Bebeğin göbek bağı düşene kadar, bebeğin göbeğinin sürekli olarak kuru tutulması gerektiğini bilmelisiniz. Bebeğin göbeğinde herhangi bir iltihaplanma durumu ile karşılaşırsanız, hemen bebeğin doktoruna başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğiniz büyüdükçe bizi örnek alır. Evi temizlerken annesine yardım eden bir bebiş sizi gülümsetmeye yeter…

HABER:YASEMİN ALTUN

http://www.enpolitik.com/haber/158122/iste-dunyanin-en-hassas-temizligi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*