İran’daki protestolar Kanada VPN araçlarının daha fazla indirilmesine neden oldu

Son günlerde İran’da devam eden ekonomik politika protestoları iki Kanadalı şirketin sanal özel ağ ve diğer yazılım araçlarının çok daha fazla indirilmesine neden oldu.
Eklenme Tarihi: 17.01.2018 11:28:03 - Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 11:28:03

Son günlerde İran’da devam eden ekonomik politika protestoları iki Kanadalı şirketin sanal özel ağ ve diğer yazılım araçlarının çok daha fazla indirilmesine neden oldu. İranlılar bu araçları kullanarak internet sansürlerinin önüne geçmeye çalışıyor.

Özel sanal ağ yani VPN araçları kullanıcının IP adresini gizliyor. Toronto TunnelBear şirketinin kurucu ortaklarından Ryan Dochuk geçtiğimiz yıllarda Türkiye, Venezuela ve Uganda da dahil olmak üzere pek çok ülkenin daha fazla VPN aracı indirmeye başladığını ifade etti.

İran’daki protestolar geçen yıl Aralık Ayında başladı ve hükümet protestoları engellemek için pek çok web sitesini sansürledi. Bunun önüne geçmek isteyenler ise sosyal medya ağlarını bile kullanmak için VPN araçlarını indiriyor diyor Dochuk ve ekliyor:

“İran’da geçtiğimiz hafta toplam 100.000 kullanıcı daha TunnelBear uygulamasını indirdi ve protestoda seslerini duyurmak için giderek daha fazla kişi bu araçları indiriyor.”

Dochuk, ayrıca şirketinin VPN araçları ile bile İran’da Instagram ve Telegram gibi uygulamaları kullanamayan kişiler olduğuna dair bilgiler aldıklarını ifade ediyor ve ekliyor:

“Bu uygulamayı cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirdiğinizde cihazının tanınması imkansız hale geliyor. Böylelikle de istediğiniz tüm araçlara erişim sağlayabiliyorsunuz.”

2006 yılında Toronto’da kurulan Psiphon şirketi de benzeri bir yazılım programı üretiyor. Bu yazılım ile kullanıcıların istedikleri web siteye ve web site içeriğine ulaşması mümkün oluyor. İran’da bu yazılımı satan alanların sayısı da giderek artıyor.

Şirketin yöneticisi ve içerik geliştiricisi Alexis Gantous ürünlerinin VPN hizmeti vermediğini ve bir tür tünelleme programı olduğunu söylüyor. Çünkü bu program ile pek çok ağ protokolünde bir tünel açarak kendinizi gizleyebiliyor, istediğinizi yapabiliyorsunuz. Diğerlerinin sizi tespit etmesi neredeyse imkansız hale geliyor.

Gantous dünya çapında 35.000 ile 40.000 arasında kullanıcılarının bulunduğunu söylüyor. Ancak bu oran 31 Aralık ile 3 Ocak arasında 700.000 sayısına ulaşmış. İran’da programı satan alanların sayısı üçe hatta dörde katlanmış.

“İran’dan günlük kullanıcılarımızın sayısı çok arttı. Henüz net olarak kaç kişi kullanıyor bilmiyoruz ama 10 milyon kişiye yakın kullanıcımız olduğunu tahmin ediyoruz.” diyor Gantous.

Gantous ayrıca şirketlerinin protestolar ve seçimler sırasında çok daha fazla tercih edildiğini ifade ediyor. TunnelBear’dan Dochuk ise şirketlerinin iş modeli ile ücretsiz 500 MB veri hakkı tanıdıklarını, sonrasında sınırsız veri kullanımı için bir ücret ödenmesi gerektiğini söylüyor. Sınırsız veri kullanmak isteyen müşterilerinin son yıllarda çok arttığını da sözlerine ekliyor.

“Genel anlamda politikamız sansür uygulayan ülkeler üzerinden daha fazla kazanç sağlamak değildi ama TunnelBear olarak bu tür ülkelere de hizmet vermeye başladık çünkü sansür uygulanan yerlerden büyük talep aldık. Kapasitemizi arttırarak herkesin özgür olması için çalışacağız.” diye devam ediyor Dochuk.

Gantous da sözlerinin devamında sansür uygulayan ülkelerden aldıkları talepler üzerine kapasitelerini arttıracaklarını söylüyor ve ekliyor: “İran’dan gelen talep doğrultusunda ağ kapasitemizi arttırma kararı aldık.”

https://www.theglobeandmail.com

http://www.enpolitik.com/haber/158117/irandaki-protestolar-kanada-vpn-araclarinin-daha-fazla-indirilmesine-neden-oldu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*