Kalkınma Bakanı Elvan Mersin'de

Elvan, Mersin İmam-Hatipliler Platformu tarafından Edip Buran Spor Salonu'nda düzenlenen Gençlik Buluşması'nda yaptığı konuşmada, gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Eklenme Tarihi: 11.01.2018 16:21:12 - Güncellenme Tarihi: 11.01.2018 16:21:12

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, gençlere "Önce hayal edeceğiz sonra hakikate dönüştüreceğiz. Hayali büyük olanın, dünyası, ülkesi, milleti büyük olur. Hayal kuracağız ancak hiçbir zaman hayalperest olmayacağız." diye seslendi.

Elvan, Mersin İmam-Hatipliler Platformu tarafından Edip Buran Spor Salonu'nda düzenlenen Gençlik Buluşması'nda yaptığı konuşmada, gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Alparslan'ın, Kılıçarslan'ın, Fatih'in yiğitleri gençlerdi" diyen Elvan, "Çanakkale'de, İstiklal Harbimizde bazı okullarımızın bütün öğrencileri şehit düştü. 15 Temmuz'da sokakları dolduran halkımızın yarıdan fazlası yine gençlerdi. Bu vesileyle 1071'den 15 Temmuz'a kadar bu vatan, bayrak, millet, ülke ve istiklalimiz için toprağa düşen kardeşlerimizi rahmetle minnetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

Elvan, Türkiye'nin artık büyük düşündüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Çünkü Türkiye'ye liderlik, önderlik eden adam gibi adam Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Türk gençliği artık büyük düşünüyor. İşte sizin gibi gençlere sahibiz. Sizlerle gurur duyuyoruz, övünüyoruz. Önce hayal edeceğiz sonra hakikate dönüştüreceğiz. Hayali büyük olanın, dünyası, ülkesi, milleti büyük olur. Hayal kuracağız ancak hiçbir zaman hayalperest olmayacağız. Hayalin hakikati alt etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Boş hayaller peşinde koşmayacağız. Erişilebilir, ulaşılabilir hayallerin peşinde koşacağız. İşte biz bunu yapıyoruz, boş hayal kurmuyoruz. Hayali hakikate dönüştürmenin gayretini güdüyoruz. Gençliğin hayallerini gerçekleştiriyoruz, gençlerle birlikte hareket ediyoruz."

Elvan, gençliğinde seçilme yaşının 30 olduğunu, 2006'da seçilme yaşının 25'e düşürdüklerini, ardından da 18'e indirdiklerini anımsattı.

Eskiden her şehirde üniversite olmadığını hatırlatan Elvan, şöyle devam etti:

"Mersin'de şimdi 3 üniversite var. Şu anda 81 ilimizde üniversite var. Benim gençliğimdeki üniversite sayısına bakacak olursak 7-8'i geçmezdi. Bugün 180'in üzerinde üniversite var. Yine benim gençliğimde kara tahtalar vardı. Lastik ayakkabılar, yamalı elbiseler vardı. Anadolu insanı yüksek tahsil için dünyanın çilesini çekerdi. Benim gençliğimde yine yollar git git bitmezdi. Bu bölünmüş otoyollar yoktu. Hızlı trenler yoktu. Benim gençliğimde hastane kuyrukları vardı. Şu anda hastanelerde kuyruklar var mı? Yok. Her öğrenci hastaneye bile gidemezdi. Benim gençliğimde uçağa binmek sadece imtiyazlı olanların imkanıydı. Bu liste aslına bakarsanız uzar gider."

 "Eğitimde fırsat eşitliğini sağladık"

Elvan, üniversite harçlarını kamu olarak üstlendiklerini anımsatarak, bu sayede öğrencilerin büyük bir yükten kurtarıldığını anlattı.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağladıklarının altını çizen Elvan, şunları kaydetti:

"Sırf imam hatiplilerin önünü kesmek için bir kat sayı saçmalığını uydurdular. Üniversiteye girişte uygulanan katsayı adaletsizliğine son verdik. İmam hatip okullarını tercih edilen okullarımız arasında tuttuk. Mesleki eğitimin önünü açtık. Yüksek öğretim gençlerimizin barınma, beslenme, burs ve kredi imkanlarını iktidara geldiğimiz 2002'den bu yana her yıl artırarak devam ettirdik. 2003'den bu güne başvuru yapan her öğrencimize burs veya kredi imkanı sağladık. Yurtları mecburiyetten kalınan yerler olmaktan çıkardık. Hem kapasitesini hem de sayılarını artırdık. Modern konaklama alanları haline dönüştürdük. Yurtlarımızın teknolojik alt yapılarını yeniledik, bütün yurt ve yuvalarda ücretsiz internet erişimi uygulamasını başlattık. Gençlik merkezlerimizin sayısını artırdık, gençlik kampları inşa ettik. Gençlerimize yönelik stadyumlarla spor salonlarıyla atletizm pistleriyle çok amaçlı spor tesisleriyle sporu ve sağlıklı yaşamı hayatın bir parçası haline getirdik."

Elvan, gençler için önemli bir tehdit oluşturan uyuşturucuyla mücadele için Uyuşturucuyla Mücadele Yüksek Kurulunu kurduklarını, kapsamlı bir eylem planını uygulamaya koyduklarını aktardı.

Kalkınma Bakanlığı olarak gençlere yönelik Girişimci Destekleme Merkezi kuracaklarını vurgulayan Elvan, merkezi bu yıl hizmete hazır hale getireceklerini bildirdi.

Gençlerin her birinin iş arayan değil iş veren olmasını istediklerini dile getiren Elvan, "Onun için sizlerin her birinizi biz girişimci yapmak istiyoruz. Her birinizin kendi işini kurabilecek, birilerine iş verecek konuma gelmenizi istiyoruz. Onun için çok çalışacağız. Çalışmaktan hiçbir zaman yılmayacağız. Nerede bir sıkıntı, toplumun bir derdi var onunla ilgileneceğiz, herkese kucak açacağız. Herkesle bütünleşeceğiz ve toplumda örnek insan olacağız. 'Bakın şu imam hatipli gençlere, kızlarımıza, ne kadar da başarılılar, dürüstler, iyiler' dedirteceksiniz inşallah." dedi.

Programa Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve öğrenciler katıldı.

http://www.enpolitik.com/haber/157783/kalkinma-bakani-elvan-mersinde.html

Sizin Yorumunuz:

*
*