EFSANE FİRST LADY İÇİN MEVLİT OKUTULMUŞ!

İstanbul nire, Bounes Aires nire! Gayri müslümler için mevlit okutulur mu? Ya peki, yaşayan biri için mevlit okutulur mu? Hayatı kitaplara, filmlere ve müzikallere konu olan Evita için mevlit okutulmuş!
Eklenme Tarihi: 09.12.2017 13:05:02 - Güncellenme Tarihi: 10.12.2017 22:23:34

Kültürümüzde mevlit okumanın yeri çok ayrıdır.

Doğum olur, ölüm olur, hasta olur, sünnet olur  hep mevlit okuturuz.  Hatta bazı yörelerimizde düğün olduğu zaman önce mevlit okunur sonra saza söze geçilir.


Süleyman Çelebi’nin yazdığı ve üzerinden 600 seneden fazla zaman geçen Mevlit, ilk defa takvimler 8 aralık 1951 yılını gösterdiğinde yani bundan tam 66 yıl önce  Arjantin’in efsanevi first lady’si Eva Peron için okutulmuştu.


Yer İstanbul. Şişli esnafı devasız bir hastalığa yakalanan Eva’ya çok üzülür, “mevlit okuyalım da şifa olsun, kalsın ayağa” deyip hazırlıklara başlarlar.

Eva,  o dönemde Arjantin’ i demir yumrukla yöneten diktatör Juan Domingo Peron’un karısıdır. Ülkesinde çok sevilen bir şarkıcı iken, 1945 yılında devlet başkanı ile yaptığı evlilik ile dünya genelinde tanınır  ve çok sevilir.

           

O zamanlar 32 yaşında olan Eva, kansere yakalanmıştır. Olay tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de üzüntüyle karşılanır.

Dönemin Fenerbahçe Kulübü Başkanı aynı zamanda meşhur şekerlemeci Ali Muhiddin Hacıbekir ve  Genel Sekreteri Rüştü Dağlaroğlu mevlit organizasyonu için düğmeye basar.

    

Olay basının diline düşer. 10 Aralık 1951 tarihli Vatan Gazetesin’ deki habere göre  Beyoğlu Müftüsü, “Dinimize göre dünyadaki bütün insanların refah ve saadeti için dua edilebileceğini, Cenab-ı Hakkın bütün kulları arasında hiçbir ayırım yapmadığını..” söylerken, İstanbul Müftüsü ise, “ Hristiyan olduğu için Eva Peron için mevlüt okutulamayacağını..” söyler.

Tüm bu tartışmalar arasında zamanın meşhur hâfızlarından Fahri Tükel’ in öncülüğünde, iki yıl önce ibadete açılan Şişli Camii’ nde Madam Evita’ nın iyileşmesi dileği ile soğuk bir kış günü mevlit okutulur.

Mevlide Evita hayranı İstanbullular ile birlikte, Arjantin Konsolosluğu’nun çalışanlarının yanısıra çok sayıda gayrimüslim vatandaşlarımız da katılır.

    


Arjantin’in İstanbul Konsolosu da Eva için okutulan mevlide katılarak “'Nasıl olsa inandığımız Allah bir, dinlerimiz ayrı olsa ne çıkar?” demiş ve ardında da eklemiş: 'Bu hadiseyi Arjantin’e telgraf çekerek Eva Peron’a bildireceğim.'
 
Mevlit haberini alan Eva,  çok memnun olur. Fenerbahçeli eşrafına teşekkür için ne yapabilirim diye düşünürken, Arjantin lig şampiyonu Lanüs takımının maç için Türkiye’ye geleceği haberi iletilir kendisine. Bu, İstanbullu hayranlarına teşekkür için bir fırsattır. Eva, Lanüs kanalıyla, gümüş bir ” Evita Peron Kupası” gönderir.

Kupa dönemin ünlü oteli Tokatlıyan’da 'Bu kupa Arjantin Devlet Başkanı’nın eşi Eva Peron tarafından Lanüs takımının Türkiye’de yapacağı son maçın galibine verilmek üzere gönderilmiş' notuyla birlikte 10 gün boyunca sergilenmiştir.

Eva Kupası’nı kazanan takım ise Fenerbahçe olur. Eva’nın vefa örneği olan kupa, şu an Fenerbahçe’nin müzesinde sergilenmektedir. 
 
Ne yazık ki bütün çabalara rağmen Evita şifa bulmayacak ve iki yıl sonra hayata veda edecektir.


Eva Peron kimdir?


İşte, beş çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Eva Peron’un 33 yıllık hayatı first layd’liğe kadar uzanıyor.


Arjantin'in acımasız Devlet Başkanı Juan Peron'un 'ihtiraslı' eşi Eva Peron, kocasının diktatörlüğü döneminde altı yıl Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın başında bulundu. Kadın hakları, işçi sendikalarının örgütlenmesi konularında çalıştı. 1947’de, kadınların oy verme hakkını elde etmesini sağladı.

Fakir halka yiyecek, para ve ilaç yardımında bulundu, çocuklar için yardım kampanyaları düzenledi.
Hayatını adadığı Arjantin halkı, ona İspanyolca ‘Küçük Eva’ anlamına gelen ‘Evita’ lakabını yakıştırdı.

1944 yılında darbe sonucu tutuklanan kocası Juan Domingo Peron’un serbest kalmasında büyük rol oynadı. İşçilerle beraber yaptığı grevler sonucu, Peron serbest bırakıldı.

Evita, Erken yaşta 26 Temmuz 1952’de 33 yaşında gırtlak kanserden ölmesinden sonra efsane haline geldi.  Ölümünün ardından ülkede yas ilan edildi, cenaze törenine ise milyonlarca insan katıldı.

Eva Peron, 1952’de 33 yaşında kanserden hayata gözlerini yumduğunda, Arjantin halkı ardından ağıtlar yakmıştı.

HABER:YASEMİN ALTUN

http://www.enpolitik.com/haber/155807/efsane-first-lady-icin-mevlit-okutulmus.html

Sizin Yorumunuz:

*
*