"İdeolojisini de silahlarını da ABD'nin müttefiklerinden alıyor"

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "IŞİD'e, El Nusra'ya, El Kaide'ye bakın. Hiçbirinin İran'la işi yok, onlar sadece ideolojisini değil, silahlarını da ABD'nin müttefiklerinden alıyor" dedi.
Eklenme Tarihi: 07.12.2017 20:55:38 - Güncellenme Tarihi: 07.12.2017 21:24:39

CNN'den Fareed Zakaria'ya özel röportaj veren İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin Orta Doğu'daki müttefiklerini terörizmi desteklemekle suçladı.

"Teröristlerin nereden geldiğini biliyoruz"

Tahran'ın terörizmi desteklediği yönünde ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı suçlamayı eleştiren Zarif, Trump'ın tutumunu 'hatalı ve yanlış yönlendirilmiş' olarak niteleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Teröristlerin nereden geldiğini biliyoruz. Dünya Ticaret Merkezi'ne kimin saldırdığını, hangi ülkelerin vatandaşları olduklarını biliyoruz. Hiçbiri İran'dan gelmiyor. 2001'den beri terörizm olaylarına karışanların hiçbiri İran'dan değildi. Çoğu ABD'nin müttefiklerindendi.

IŞİD'e, El Nusra'ya (yeni adı Fetih el Şam), El Kaide'ye ve diğer terör örgütlerine bakın… Hiçbirinin İran'la işi yok ve hepsi sadece ideolojisini değil aynı zamanda finansal desteğini ve silahlarını kendilerini ABD'nin müttefiki olarak adlandıran ülkelerden alıyor"

"Maalesef aynı açıklamayı ABD için yapamayız" 


Zarif röportajda ABD'de bir grup senatörün İran'ın nükleer uzlaşıyı ihlal ettiğine yönelik dile getirdikleri iddiaları da reddetti.

Uluslararası Atom Enerjisi'nin (IAEA) İran'ın nükleer programında kısıntıya giderek anlaşmaya uyduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Zarif, "Maalesef aynı açıklamayı ABD için yapamayız" dedi.

"Trump, Hamburg'daki G20'de İran ile iş yapmamaları için diğer ülkelerin liderlerinin aklını çelmeye çalıştı" diyen Zarif, Trump'ın yaptıklarının nükleer anlaşmanın bir ihlali olduğunu savundu ve  "ABD anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine uymalı" dedi.

Zarif  Suriye krizi için de; "Sorunun çözümü ateşkesle gelmesi gerekir. Görüşmelerde ön şart olmaması  ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kaderine Suriye halkının karar vermesi gerekiyor" dedi.

http://www.enpolitik.com/haber/155703/ideolojisini-de-silahlarini-da-abdnin-muttefiklerinden-aliyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*