Yıldırım-Lee ortak basın toplantısı

Güney Kore Başbakanı Lee: "Gelecekte Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması ve Kore yarımadasında barışın sağlanması için beraber çalışmaya karar verdik"
Eklenme Tarihi: 06.12.2017 09:58:40 - Güncellenme Tarihi: 06.12.2017 09:58:40

Güney Kore Başbakanı Lee Nakyon, "Türkiye ile Kore yarımadasında barışın tesis edilmesi için birlikte çalışmaya karar verdik.” dedi.

Resmi ziyaret için Güney Kore'de bulunan Başbakan Binali Yıldırım ile Güney Kore Başbakanı Lee, Başbakanlık binasında gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Lee, toplantıda yaptığı konuşmada, görüşmelerde Kuzey Kore’nin balistik füze denemesi, iki ülke arasında ekonomi, enerji, ulaşım ve altyapı alanlarındaki iş birliğini ele aldıklarını belirterek "Gelecekte Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması ve Kore yarımadasında barışın sağlanması için beraber çalışmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde her iki tarafın da söz konusu füze denemesi nedeniyle kaygılarını ifade ettiğini aktaran Lee, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması, Kore yarımadasının silahsızlandırılması ve nükleer sorunun barışçıl ve diplomatik yollarla çözülmesi için uluslararası toplumun birlikte hareket ederek güçlü mesajlar göndermesi gerektiği konusunda Türkiye ile hemfikir olduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin Kore Savaşı'ndan bu yana yanlarında olduğunu ve Kuzey Kore krizi de dahil her zaman Seul yönetimini desteklediğini hatırlatan Başbakan Lee, desteğinden dolayı Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

Kore’nin Türkiye ile iş birliği alanlarına da değinen Başbakan Lee, Avrasya Tüneli ve üçüncü Boğaz köprüsü projelerinin iki ülke arasındaki iş birliğinin başarılı örnekleri arasında yer aldığını vurgulayarak Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanması konusunda iş birliğinin devam edeceğini belirtti.

Başbakan Lee, Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde hızlı tren, tüp geçit ve Kanal İstanbul gibi çeşitli projelerde de yakın iş birliği kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını dile getirdi.

"Sadece inşaat ve altyapı alanlarında değil, enerji, petrol, demiryolu ve savunma sanayisi alanlarda da iş birliğini genişletmek istiyoruz.” diyen Başbakan Lee, Türkiye’deki yatırımların hız kazanması için iki taraf arasındaki serbest ticaret anlaşması çerçevesindeki hizmet ticareti ve vergi anlaşmalarının bir an önce yürürlüğe girmesinin etkili olabileceğine dikkati çekti.

Lee, Türkiye’nin Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Güney Kore’deki faaliyetlerinin sonlandırılması talebine ilişkin "Türk hükümetinin konumunu ve kaygılarını çok iyi anlamaktayız. Türkiye ile uzun dostluk ilişkilerimize çok önem veriyoruz. Bu soruna ilişkin Türkiye’nin kaygılarını göz önünde bulunduracağımızı ve kendi hukukumuza göre değerlendireceğimizi söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

 "Ayla filmini izlemek istiyorum"

Türkiye'nin "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde Oscar'a aday adayı olan “Ayla” filminin Güney Kore'de de gösterime gireceğine inandığını dile getiren Lee, "Ayla filmini izlemek istiyorum. Bu filmin hikayesinin, sadece Türk ve Güney Kore hükümetleri arasında değil, iki ülke halkları arasında gerçekten bir dostluğun mevcut olduğunu ortaya koyan bir hikaye olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.

Kore Savaşı'na 20 bin Türk askerinin katıldığını ve bunlardan yaklaşık 690’ının hayatını kaybettiğini anımsatan Başbakan Lee, “Kore halkı, ülkelerinin, Türklerin fedakarlıkları sayesinde var olduğunu çok iyi biliyor. Bu filmin de bu durumu kanıtlayan bir film olduğunu düşünüyorum. Eminim ki Ayla, Güney Kore’de halkın çok ilgisini çekecek. Ayla’nın Güney Kore'de bir an önce gösterime girmesi için Türk ve Koreli yapımcıların aralarındaki teknik konuları iyi bir şekilde sonuca ulaştırmalarını istiyorum.“ ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, "Sağlam temeller üzerine inşa edilen Türkiye-Kore dostluğu ve kan kardeşliğinin gelecek yıllarda model iş birliğine dönüşerek 21. yüzyılda birçok ülke için örnek teşkil edeceğine inanıyorum." dedi.

Yıldırım, Başbakanlık Konutu'nda, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon tarafından, kendisi, eşi Semiha Yıldırım ve heyeti onurunu verilen resmi öğle yemeğine katıldı.

Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Kore Cumhuriyeti'nin Türk milletinin gönlünde müstesna yere sahip, dost bir ülke olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişinin Göktürkler dönemine kadar gittiğini, 2 bin yılı bulan dostluğu, etkileşimi ve ortak değerleri Kore Savaşı'ndaki kan kardeşliğiyle özel bir düzeye çıkardıklarını ifade eden Yıldırım, Kore ve Türkiye'nin savaş yıllarından bu yana her alanda önemli atılımlar gerçekleştirdiğini söyledi.

"Kuzey Kore'nin mevcut hukuksuz tutumu"

Asya'nın batı ucunu ve doğu ucunu tutan Türkiye ile Kore'nin, bölgenin yükselen iki büyük ülkesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Birbirimize coğrafi olarak uzak olsak da her geçen gün daha da yakınlaşmakta, bölgesel ve küresele barışa, güvenliğe Türkiye ve Kore olarak büyük katkı sağlamaktayız. Günümüzde bölgesele çatışmalar, küresel tehditler her zamandan daha fazla önem kazanmıştır. Kuzey Kore'nin mevcut hukuksuz tutumu ve Türkiye’nin yıllar boyu bölücü örgütü ile yaptığı mücadele iki ülkenin mücadele ettiği önemli alanları oluşturmaktadır. Bütün bu zorlukların üstesinden gelmek için dayanışma, birlik ve beraberliğimiz artarak devam etmektedir." diye konuştu.

Yıldırım, 15 Temmuz'da yaşan alçak darbe girişimi karşısında dost Kore Cumhuriyeti'nin ve milletinin gösterdiği dayanışmayı unutmalarının asla mümkün olmadığını belirtti.

"FETÖ ile mücadele"

Darbe girişiminin arkasındaki FETÖ ile mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Dost Kore'den FETÖ ile mücadele konusunda gerekli katkıyı sağlamasını bekliyoruz. Bütün sorunlara rağmen gelişmekte olan Türkiye ve Kore bir yandan uluslararası barış ve istikrarı sağlamak üzere daha fazla sorumluluk alırken diğer yandan da her iki ülke halkının refah ve mutluluğu için çalışmaya devam edecektir. Sağlam temeller üzerine inşa edilen Türkiye-Kore dostluğu ve kan kardeşliğinin gelecek yıllarda model iş birliğine dönüşerek 21'inci yüzyılda birçok ülke için örnek teşkil edeceğine inanıyorum. İlişkilerimizin kuruluşunun 60. yılında Türkiye-Kore dostluğunun ve kardeşliğinin ilelebet yaşamasının diliyor, nice 60 yıllar diliyorum. Ünlü düşünür Mevlana der ki, (Sesini değil sözünü yükselt, yağmurdur çiçekleri büyüten gök gürültüsü değil.)"

Başbakan Yıldırım'ın onuruna verilen yemekte "Bir başkadır benim memleketim" şarkısı dinletildi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma hevesi ve BM kararlarına, uluslararası hukuka aykırı kışkırtıcı davranışlarının sona erdirilmesinin ve diyalog yoluyla bölgede barışın sağlanmasının önemini ifade ettik. Türkiye olarak her zaman bu konuda Kore Cumhuriyeti'nin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim." dedi.

Yıldırım ile Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon, Başbakanlık binasında gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yıldırım, toplantıda, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon davetine icabetle ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Güney Kore Başbakanı Lee ile yapılan görüşmelerde iki ülke ilişkilerini tüm yönleriyle değerlendirme fırsatı bulduğunu belirten Yıldırım, Türkiye ile Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 60. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Kore ile Türkiye arasındaki dostluğun "kan kardeşliğine eş değer bir yakınlık" olduğunu belirten Yıldırım, 2013'ten itibaren ilişkilerin yüksek düzeyli stratejik iş birliği düzeyine çıkarılmasının, Güney Kore-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından önemine dikkati çekti.

Yıldırım, görüşmelerde "iki ülke arasındaki ticaretin, iki ülkenin potansiyelini yansıtacak şekilde artırılması ve ticaret artarken Türkiye aleyhine olan ticaret dengesinin de iyileştirilmesi meselesini" ele aldıklarını bildirdi.

Güney Kore'nin belli başlı büyük firmalarının, Türkiye'de ortaklarıyla yeni projeler geliştirmesi konusunda mutabakata vardıklarını anlatan Yıldırım, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Çanakkale Köprüsü'nde başlayan bu iş birliğinin enerji, petrokimya, demiryolu sektöründe ve savunma sanayisinde genişletilerek devam etmesinin mümkün olduğunu hep beraber tespit etmiş olduk." diye konuştu.

 "Türkiye bölgeye açılmak için iyi bir fırsat"

Güney Kore firmalarının Türkiye'de yapacağı doğrudan yatırımların sadece Türkiye pazarında değil, Türkiye'nin etrafında 60 ülkeyi, 1,5 milyar nüfusu ve 30 trilyon dolarlık bir gayrisafi hasılayı ilgilendirdiğini belirten Yıldırım, Türkiye'nin bölgeye açılmak için iyi bir fırsat olduğunun karşılıklı teyit edildiğini aktardı.

Güney Kore ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın onay süreçlerinin tamamlandığını söyleyen Yıldırım, iki ülke arasındaki Hizmet Ticareti Anlaşması'nın da kısa süre içinde tamamlanacağını bildirdi. Yıldırım, "Serbest Ticaret Anlaşması'nın beklenen sonuçları vermesi ve ticaret dengesini de düzeltebilmesi için bazı düşüncelerimizi Sayın Başbakanla paylaşma fırsatı bulduk." dedi.

Yıldırım, Güney Kore Başbakanı Lee ile diplomatik ilişkilerin 60. yılı olan 2017'de karşılıklı gerçekleştirilen Türkiye-Kore Yılı Etkinlikleri'nin genç nesillerin birbirlerini ve kültürlerin zenginliğini daha iyi tanımaları açısından sunduğu fırsatları değerlendirdiklerini belirtti.

Görüşmede bölgesel konuları da değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Yıldırım, "Kuzey Kore'nin nükleer silahlanma hevesi ve Birleşmiş Milletler kararlarına, uluslararası hukuka aykırı, kışkırtıcı davranışlarının sona erdirilmesinin ve diyalog yoluyla bölgede barışın sağlanmasının önemini ifade ettik. Türkiye olarak her zaman bu konuda Kore Cumhuriyeti'nin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, Meksika-Endonezya-KoreTürkiye ve Avustralya'dan müteşekkil MİKTA'nın dönem başkanı olduğunu vurgulayan Yıldırım, Güney Koreli mevkidaşıyla konuyu değerlendirdiklerini aktardı.

"Türkiye ile Güney Kore birlikte hareket ediyor"

Birleşmiş Milletler, G20 gibi uluslararası kuruluşlarda Güney Kore ile Türkiye'nin birlikte hareket ettiğini, iki ülkenin yakın çalışma içinde olduğunu belirten Yıldırım, "Özellikle uluslararası terör ve Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı mülteci sorunu, Suriye, Irak ve bölgede yaşanan istikrarsızlıklar, terörle mücadele konularını kapsamlı şekilde ele aldık." dedi.

Başbakan Yıldırım, "15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olan FETÖ'ye karşı Kore'nin yanımızda yer almasından duyduğumuz memnuniyetleri bir kez daha ifade ettik. Bu terör örgütünün Kore'de var olan faaliyetlerinin sonlandırılması konusunda gerekli adımların atılması talebimizi Sayın Başbakana ilettik." değerlendirmelerinde bulundu.

Güney Kore Başbakanı Lee ile verimli ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Gördük ki birçok konuda aynı düşünceleri paylaşıyoruz ve Kore-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi için tam bir irade birliğinin olduğunu bir kez daha teyit ettik. Ziyaretimizin Türkiye-Kore Cumhuriyeti ilişkilerinin her alanda gelişmesine katkıda bulunmasını temenni ederken, Kore Savaşı sırasında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize olan minnet duygularımızı ifade etmek isterim. Kore devletinin ve halkının yapılan fedakarlıkları unutmamış olmasını ve şehitlerimizin hatıralarını daima canlı tuttuğunu görmekten de kan kardeşi bir ülke olarak büyük memnuniyet duyduğumuz ifade etmek isterim."

Başbakan Yıldırım, Güney Kore Başbakanı Lee'yi Türkiye'ye davet etti.

http://www.enpolitik.com/haber/155555/yildirim-lee-ortak-basin-toplantisi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*