BU BİTKİ ADAMI UYUTUYOR!

Uyku problemi mi yaşıyorsunuz? Yatağa gidiyor ama bir türlü uyuyamıyor musunuz? Bu bitki sizi uyutacak...
Eklenme Tarihi: 05.12.2017 21:10:26 - Güncellenme Tarihi: 06.12.2017 12:14:25

Doğa mucizevi bir şekilde her derde deva oluyor.

Öyle bir bitki düşünün ki sizin uykusuzluk sorununuza derman olsun. Passiflora bizde bilinen adıyla çarkıfelek bitkisi insanı mışıl mışıl uyutuyor.

Rahatlatıcı özelliği ile bilinen çarkıfelek bitkisi, uykuya geçiş süresini hızlandırıp, derin bir uyku uyumanızı sağlıyor.

Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da genellilkle uykusuzluk sorununa karşı geleneksel tıbta bu bitki kullanılıyor.   2011'de European Neuropsychopharmacology dergisinde yer alan bir makalede ise passifloranın anti-anksiyete etkisinden de bahsedilmiştir.

Anksiyete, birçok psikolojik sıkıntıyı içeren genel bir kategorinin adı olup; panik bozukluğu, çeşitli fobiler ( sürekli el yıkama, karanlık korkusu gibi), takıntı hastalığı, travma sonrası stres bozukluğu, akut stres bozukluğu gibi çeşitleri vardır.

‘Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics’ 2001 Ekim sayısında yayınlanan çalışmaya göre ise; 
Çarkıfelek çiçeği yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde reçeteli anti-anksiyete ilaçları kadar etkili ve o ilaçlara göre daha az yan etkiye sahip...

Beslenme desteği adlı internet sitesine; bu bitkinin özel biyokimyasal mekanizması tam olarak bilinmese de  beyinde gama-amino butirik asit (GABA) adı verilen bir kimyasalın düzeyini artırdığı bilgisi veriliyor. GABA stresle ilgili mesajların merkezi sinir sistemindeki reseptörlere ulaşmasını önlüyor.

Çarkıfelek çiçeği, 1978 yılına kadar ABD’de reçetesiz doğal sakinleştirici bir ilaç olarak onay görüyor ancak daha sonra etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmadığı gerekçesiyle bu karar iptal ediliyor.

Uykusuzluk ve sinirlilik için reçetesiz olarak Almanya'da kullanılan bu mucizevi bitki;  Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu tarafından gerginlik, huzursuzluk ve sinirlilik ile ilgili uykusuzluk sorunlarında kullanımını onaylanıyor.

Uykusuzluk ve strese yönelik kullanımları dışında Passiflora; epilepsi, yüksek tansiyon, menopoz şikayetleri, çeşitli sebeplere bağlı spazmlar ve ağrılar ve çeşitli ilaç bağımlılıkları gibi sorunlarda da kullanılmaktadır.

Çarkıfelek bitkisi nasıl Kullanılır?

Bitkinin parçalanmış veya kıyılmış taze ya da kurutulmuş topraküstü kısımları kullanılır. Klasik bitki çayı demleme tekniği kullanılarak çay gibi tüketilebilir.

Çayın yapılışı;

1 kahve kaşığı kıyılmış çarkıfelek otunun üzerine bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika süresince demleniyor. Demlenen çay daha sonra süzülerek içilir.

Yapılan gözlemlerde; yatmadan evvel 1-2 fincan içildiğinde uyku problemi sorununun ortadan kalktığı görülüyor.

Çarkıfelek bitkisi nedir? 

Latince adı Passiflora incarnata olan çarkıfelek çiçeği fırıldak çiçeği olarak da bilinmektedir. Anavatanı Güney Amerika olan bu çiçek ülkemizde yetişmiyor. 400 ayrı çeşidi olmakla birlikte kullanılan tür Passiflora incarnatadır. Tedavi amaçlı olarak bu tür kullanılır. Diğer türleri yetersiz ya da etkisizdir.

Pasiflora Yan Etkileri Var mı? 

Bağımlılık yapmayan bu bitkinin yan etkisi nadir ve de kişinin günlük fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilemediği görülmüştür. Barbitüratlar, Xanax, Valium, Ambien, Sonata, Lunesta, Rozerem, trisiklik antidepresanlar ya da monoamin oksidaz inhibitörleri gibi diğer sakinleştiricilerle beraber alınmamalıdır.

Dikkat!

Yapılan araştırmalar her ne kadar bu anlattıklarımızı söylese de siz yine doktorunuza danışmadan bu bitkiyi kullanmayınız!

HABER: YASEMİN ALTUN 

http://www.enpolitik.com/haber/155525/bu-bitki-adami-uyutuyor.html

Sizin Yorumunuz:

*
*