"Çocuk Kütüphaneleri Çalıştayı" sona erdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından, 16-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen “Çocuk Kütüphaneleri Çalıştayı” sona erdi.
Eklenme Tarihi: 20.11.2017 13:03:42 - Güncellenme Tarihi: 20.11.2017 16:18:11

Bağımsız çocuk kütüphaneleri ile halk kütüphanelerinde bulunan çocuk bölümlerini modern bir iç ve dış tasarımla yeniden ele almak; bu kütüphanelerde çocuklara yönelik hizmetlerde görev yapan personelin hizmet anlayışını geliştirmek ve genel anlamda hizmetlerin niteliğini yükseltebilmek amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çocuk Kütüphaneleri Çalıştayı” sona erdi.

16-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankara-Kızılcahamam’da gerçekleştirilen çalıştayın koordinatörlüğü Doç. Dr. Asiye Kakırman Yıldız (Marmara Üniversitesi) tarafından yürütülürken; bilim kurulu ise, Prof. Dr. Coşkun Polat (Çankırı Karatekin Üniversitesi), Doç. Dr. Erol Yılmaz (Türkiye Büyük Millet Meclisi) ve Doç. Dr. Asiye Kakırman Yıldız’dan oluştu.

Temel amacı, “ülkemizdeki çocuk kütüphanelerinin sayısını ve niteliğini artırarak, çocuklarımızın topluma ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmeleri noktasında, yaşam boyu öğrenme ve okuryazarlık becerileri ile donatılmalarına katkı sağlamak” şeklinde açıklanan çalıştaya; kütüphanecilik/ bilgi ve belge yönetimi, mimarlık, eğitim, çocuk edebiyatı ve yayıncılık gibi alanlardan akademisyenler, mimarlar, kütüphaneciler, şehir ve bölge plancıları, psikologlar, yazarlar ve ilgili kamu kurumu temsilcileri ile yerel yönetimler ve özel sektörden çocuklara dönük çalışmaları olan uzmanlar katıldı.

Çalıştay süresince çocuk kütüphaneleri konusu; “Mekân olarak çocuk kütüphanesi ve bilgi teknolojilerinin kullanımı”, “Çocuk kütüphanelerinde okul öncesi dönem”, “Çocuk kütüphanelerinin aile ve sosyal çevre ile ilişkisi ve nitelikli hizmet sunumu”, “Çocuk kütüphanelerinde nitelikli koleksiyon oluşturma” ve “Çocuk kütüphanelerinde bilgi okuryazarlığı (yaşam boyu öğrenme)” ana başlıkları altında ve çok sayıda alt başlık çerçevesinde geniş biçimde irdelendi.

İki gün süreyle, “Çocuk Kütüphaneleri Konusunda Neredeyiz?”, “Olması Gereken Nedir?”, “Oraya Nasıl Ulaşabiliriz?” vb. temel soruların cevapları üzerinde beyin fırtınası yapılan çalıştay, sonuç raporu taslağının okunmasıyla sona erdi.

Haber: Yasemin Altun

http://www.enpolitik.com/haber/154203/cocuk-kutuphaneleri-calistayi-sona-erdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*