Orta Doğu'nun alacağı şekil New York Times'da 4 yıl önce çizilmiş

ABD'li New York Times'ın yeni Ortadoğu öngörüsüne göre, 5 ülkeden 14 ülke çıkacak. Irak'ın doğusunda bir Kürt bölgesi, ortasında bir Sünni devleti, başkent Bağdat'ın güneyinde de bir Şii devleti kurulacak
Eklenme Tarihi: 14.11.2017 00:37:44 - Güncellenme Tarihi: 14.11.2017 00:37:44

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın 4 yıl önce yayımladığı haberde Orta Doğu’nun alacağı şekil gösteriliyor.

28 Eylül 2013 tarihli Robin Wright imzalı analizde Orta Doğu’da 5 devletin nasıl 14'e çıkacağı anlatılıyor. “Yavaş yavaş Orta Doğu'nun haritası yeniden çizilebilir” denilen analizde Suudi Arabistan, Yemen, Suriye, Irak, Libya gibi ülkelerin bir kaç parçaya ayrıldığı görülüyor.

DEAŞ terör örgütünün Irak ve Suriye'deki stratejik öneme sahip bölgeleri ele geçirmesi, New York Times Gazetesi'nin yayımladığı ve olası Orta Doğu senaryolarını içeren haritayı da gündeme getirdi. "5 ülkeden 14 ülke çıkabilir" başlığıyla yayımlanan harita ve Robin Wright imzalı Orta Doğu analizi, Libya, Suriye, Irak, Suudi Arabistan ve Yemen'deki etnik ve mezhepsel gerginlikleri ele alıp, bölgeyi bekleyen ekonomik ve siyasi krizlerin üzerine eğiliyor. Haritanın bir diğer özelliği de Türkiye sınırları için bir değişim öngörmemesi...

ÇÖZÜLMENİN BAŞLANGICI SURİYE

Wright'ın makalesine göre Suriye iç savaşı Orta Doğu'nun kaderini değiştirecek çözülmenin başlangıç noktası olacak. Kopuşların ve yeni oluşumların temelinde ise mezhep çatışmaları, aşiret ve kabileler arasındaki uyuşmazlıklar ve etnik farklılıkların yanı sıra Arap Baharı'nın öngörülemeyen sonuçları bulunuyor. Geçtiğimiz yüzyılın başında Avrupalı devletler tarafından çizilen haritanın önümüzdeki dönemde ciddi değişikliklere sahne olabileceği söyleniyor. Yeni harita sadece Orta Doğu'yu etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda uluslararası arenadaki ekonomik işbirliklerini, enerji yollarını, güvenlik anlaşmalarını ve siyasi dengeleri de değiştrecek.

Suriye'deki etnik ve dini farklılıklar aynı zamanda bu ülkenin yumuşak karnı olarak gösteriliyor. Mart ayında 4'üncü yılına giren ve en az 160 bin kişinin ölümüne, 9 milyon kişinin de evlerini terk etmesine neden olan iç savaşın yarattığı durum Wright'ın analizini destekler nitelikte. Suriye'yi 1971'den beri yöneten Esad ailesinin de bir parçası olduğu Nusayri azınlığın dar bir kıyı şeridinde bağımsız devlet kurması, kuzeyde Kürtlerin yaşadığı otonom bir bölgenin ortaya çıkması ve orta bölümleri de içine alan geniş bir Sünni devletin yer alması ön görülüyor.

Kaynak: Sabah

http://www.enpolitik.com/haber/153539/orta-dogunun-alacagi-sekil-new-york-timesda-4-yil-once-cizilmis.html

Sizin Yorumunuz:

*
*