DÜNYA’YI BEKLEYEN YENİ TEHLİKE ( ZOMBİ HAPI )

2011 ‘de ABD’de ilk defa ortaya çıkan ve halk arasında ‘’ ZOMBİ HAPI ‘’ olarak adlandırılan yeni bir sentetik uyuşturucu hızla Dünya’ya yayılıyor.
Eklenme Tarihi: 15.10.2017 16:10:15 - Güncellenme Tarihi: 15.10.2017 16:16:46


Son yıllarda, özellikle Ülkemizde sıkça kullanılan Bonzai’den daha ucuz olması, kan sıcaklığını artırıp, Kalp atışlarını en üst seviyeye çıkaran  bu sentetik uyuşturucunun adı ; FLAKKA ( Zombi Hapı ) .


2012 yılında Brezilya ve Türkiye’dede kullanıldığı tespit edilen yeni uyuşturucunun İnsanları Filmlerde olduğu gibi adeta ZOMBİ’leştiriyor.
Uyuşturucuyu kullanan insanlar adeta YAMYAM’a dönüşüyor bir noktaya odaklanarak, önüne gelen herşeye saldırarak parçalıyor hatta hayvani duygularla insanların etini ye..ye çalışıyorlar.


Amerikada bir aileye saldırarak yüzlerinin %80 ‘ini  ye....kleri  otopsi sonucu anlaşılmış,  Mahkeme tutanaklarına geçmiş durumda.


2012 yılında İstanbul Taksim Meydanındaki Atatürk Büstüne çırılçıplak çıkıp, kendini  yere atan bir vatandaş  o yıllarda ne için yaptığı tam tespit edilememiş ilerleyen zamanlarda  FLAKKA kullandığı anlaşılmıştı.
‘’ Ivory Wave,  Vanilla Sky, Bliss ve Purple Rain adıyla satılan sentetik uyuşturucunun Dünya çapında hızla yayıldığı uzmanlarca dillendirilmeye başlandı.


Banyo Tuzu ( Beath Salt ) olarak üretilen bu uyarıcı Amerika’da yasal olarak satışa sunulmuş, daha sonra içerisindeki kimyasal maddeler arttırılarak ZOMBİ HAPI haline dönüştürülmüştür. Uyuşturucuyu kullananlar  belli bir süre sonra Zombileşip, adeta Yamyam’a dönüşebiliyorlar.


Kişi kendinin süper Kahraman gibi hissedip, önüne gelen Araç ve İnsanlara saldırdıkları gibi, intihar hislerinide tetikliyorlar.


Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi  Psikiyatri Uzmanı Do. Dr. Gül Eryılmaz, son günlerde ortaya çıkan ‘’ ZOMBİ ‘’görünümlü insanların  FLAKKA ‘’ alpha- PDP ‘’kuldandığını söyleyerek,  Dünya’da bağımlılığın giderek arttığını, Türkiye’nin artan bu kullanımdan zarar görmemesi için erken tedbir alması gerektiğini  vurguladı.

Yeni nesil ölümcül madde: Flakka 
Uyuşturucu kullanım yaşının giderek düşmesinin yanı sıra yeni uyuşturucu maddelerinin ortaya çıkmasının da bir o kadar tehlikeli hal aldığını ifade eden Doç. Dr. Gül Eryılmaz, son zamanlarda Bonzai’den de daha ucuz olan ve kullanıldığında kişiyi adeta zombiye çeviren ‘Flakka’ isimli uyuşturucunun kullanımının ülkemizde de görüldüğünü söyledi.
Bonzai’den daha ucuz ve etkili
 
Kullanıcılar arasında “zombi yapan madde” olarak geçse de Flakka’nın ‘alpha-PDP’ içeren kimyasal bir uyarıcı olduğunu belirten Doç. Dr. Gül Eryılmaz, şunları söyledi:


“Flakka, sentetik uyuşturucular içerisinde en güçlülerinden sayılmaktadır. Yapısal olarak banyo tuzuna benzerlik göstermektedir. Birçok kullanım yöntemi vardır. Ucuz olması ve kolay elde edilir olması, hızlı etki etmesi nedeni ile bu maddenin dünyada bağımlılığı giderek artış göstermektedir.


Flakka kullananların yaklaşık %50’sinde bağımlılık bildirilmesi bağımlılık potansiyelinin yüksek olması, genellikle genç erişkinler de bağımlılığı gözükmesi nedeni ile giderek önemli olmaya başlamıştır. Bu madde alındıktan sonra başkalarına zarar verme şeklinde davranışların olabilmesi nedeniyle zombi yapan madde olarak anılması şaşırtıcı değildir.
Özellikle Bonzai’den daha ucuz olması nedeni ile bu yeni maddelerin bağımlılığı açısından ailelerin ve gençlerin dikkatli olması önerilmektedir. Bu madde alındıktan sonra halüsinasyonlar, bedensel güçte artış, tuhaf hareketler, saldırganlık, şüphecilik, kalp ve solunum problemleri, intihara sürükleme ve ölüm görüldüğü bildirilmiştir.”


Bağımlılık tedavisinde disiplin şart
Bağımlılık tedavisinin belli bir disiplin içerisinde sürdürülmesi gereken bir tedavi olduğunu kaydeden Doç. Dr. Gül Eryılmaz, “Tedavinin kişinin kendisi, aile ve tedavi ekibi olmak üzere üç ayağı vardır. Bu ayaklardan birinin eksik kalması tüm tedaviyi ekileceği için ailelerin baş etmekte zorlandıkları durumlarda tedavi ekibinden destek almaları hem kendilerine hem de yakınlarına yardımcı olacaktır” tavsiyesinde bulundu.

EAnaliz Haber ; Remzi Doğan

http://www.enpolitik.com/haber/151098/dunyayi-bekleyen-yeni-tehlike-zombi-hapi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*