Vampir cinayetleri Birleşmiş Milletleri korkuttu

Afrika ülkesi Malawi'de yerel halk vampir olduklarına inandığı kişilere saldırıyor. Son bir ayda en az 5 kişinin linç edilerek öldürülmesinin üzerine BM personelini ülkeden çekme kararı aldı.
Eklenme Tarihi: 13.10.2017 10:33:50 - Güncellenme Tarihi: 13.10.2017 10:33:50

Euronews'in haberine göre Afrika'da bir ülke olan Malawi  ilginç cinayetlerle gündemde. Ülkedeki yerel halkın son dönemde vampir oldukları kuşkusuyla birçok kişinin öldürülmesi üzerine Birleşmiş Milletler Örgütü,  Malawi’deki personelini geri çekme kararı aldı.

Afrika’nın güneydoğusunda yer alan Malawi, dünyanın en yoksul ve eğitim seviyesi en düşük ülkelerinden biri. Bu Afrika ülkesinde insanlar bugün hala cadı ve vampir hikayelerine inanıyor.

Yerel halk, son bir ayda en az 5 kişiye vampir olduğu ve büyü yapmak için insan kanı içtiği şüphesiyle güruh halinde saldırarak linç etti.

Halkın kendi kanunlarını uyguladığını belirten polis yetkililerinin konuyla ilgili etkisiz kalması üzerine Birleşmiş Milletler Örgütü can sağlığı tehlikede olan çalışanlarını ülkeden çekme kararı aldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Departmanı konuyla ilgili yayınladığı son raporunda Mulanje ve Phalombe bölgelerinin “vampirlerin varlığı ve kan emiciler ile ilgili hikayelerden ağır şekilde etkilendiğini” belirtti.

Vampir avına çıkan linç güruhu tüm ülkede dehşet saçıyor. Yolları kapatan güruh, özellikle albinizm hastalarına saldırıyor.

Ülkede en son 2002 yılında yine vampir hikayeleriyle bağlantılı şiddet olayları yaşanmıştı.

Euronews

http://www.enpolitik.com/haber/150941/vampir-cinayetleri-birlesmis-milletleri-korkuttu.html

Sizin Yorumunuz:

*
*