Selçuk Özdağ sordu, Bakanlık yanıtladı!

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'a Engelsiz Yaşam Birimi hakkında bilgi notu gönderdi.
Eklenme Tarihi: 12.10.2017 06:00:42 - Güncellenme Tarihi: 12.10.2017 06:00:42

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, Manisa'da engellilere yönelik bir pilot uygulama başlattı. Bakanlığın başlattığı bu uygulama ile Manisa'da engellilere yönelik gündüzlü ve yatılı da hizmet verebilecek toplam 16 kapasiteli Engelsiz Yaşam  Merkezi  bulunuyor.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne Manisa'da açılması planlanan bu merkezler hakkında bilgi talep etti. Özdağ'ın soruların cevabını Manisa Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürlüğü verdi.

İşte Özdağ'a  Manisa Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürlüğü tarafından gönderilen bilgi notunun tam metni: 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Manisa'da pilot uygulama olarak başlatılan, engellilere yönelik Gündüzlü Bakım  uygulaması ihtiyaç duyulması halinde yatılı da hizmet verebilecek toplam 16 kapasiteli engelsiz Yaşam  Merkezi  bulunuyor.

Manisa'da daha önce 0-12 yaş Çocuk Yuvası olarak kullanılan 2 adet villanın dönüştürülerek açılması çalışmaları da 2017 yılında başlanılmıştır.

Bakanlığımızca gönderilen 761.690.00 TL ödenek kullanılarak gerekli tadilat yapılmış, yine Bakanlığımızca gönderilen 200.000.00 TL ödenek kullanılarak tefrişat işlemleri devam etmekte olup 20.10.2017 tarihi itibariyle Tefrişatın bitirilmesi planlanmakta olup; Bakanlığımız Eneggelli Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden talep edilen özel hizmet alımı personeli yetkisinin alınıp istihdamının ardından kuruluş hizmetine başlayacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın Ülkemizde pilot uygulama olarak başlatılan, Engellilere yönelik Gündüzlü Bakım  ihtiyaç duyulması halinde yatılı da hizmet verebilecek toplam 16 kapasiteli engelsiz Yaşam  Merkezi ilimizde  daha önce 0-12 yaş çocuk Yuvası olarak kullanılan 2 adet villanın dönüştürülerek açılması çalışmaları 2017 yılında başlanılmıştır. Bakanlığımızca gönderilen 761.690.00 TL ödenek kullanılarak gerekli tadilat yapılmış, yine Bakanlığımızca gönderilen 200.000.00 TL ödenek kullanılarak tefrişat işlemleri devam etmekte olup 20.10.2017 tarihi itibariyle Tefrişatın bitirilmesi planlanmakta olup; Bakanlığımız Eneggelli Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden talep edilen özel hizmet alımı personeli yetkisinin alınıp istihdamının ardından kuruluş hizmetine başlayacaktır.

Söz konusu kuruluşumuzda günlük hayatta engellisine bakan ailelerimizin ihtiyaç duyulması halinde engellilerine gündüzlü olarak  bakım, rehabilitasyon ve el becerisi kazandırma yönelik sosyal faaliyetler   yapılacak, engellilerimize sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği verilecek, her türlü kişisel temizlik ve hijyen bakımı ve ilaç tedavileri takip edilip, engelli ailesinin ihtiyaç duyması halinde engellinin merkezde 24 saat yatılı bakım alması sağlanacaktır.

Tüm bu hizmetler karşılığında engelliden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Saygılarımla arz ederim.

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürü  Murat Konan

http://www.enpolitik.com/haber/150858/selcuk-ozdag-sordu-bakanlik-yanitladi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*