New York'ta kritik zirveye saatler kaldı

New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump bugün bir araya gelecek. İki liderin görüş ayrılıkları bulunan konuları ele alması bekleniyor.

New York'ta kritik zirveye saatler kaldı
Advert

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün gerçekleştireceği görüşmede iki ülke arasında anlaşmazlıkların yaşandığı konuları ayrıntılı bir şekilde ele alacaklarının öngörülüyor.


Erdoğan ve Trump’ın ABD'nin YPG'ye silah yardımı, PKK ve DAEŞ'le, Suriye’de gelişmeler, Astana görüşmelerinde anlaşmaya varılan çatışmasızlık bölgeleri konusunda konuşacağı açıklandı.


Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılması planlanan "bağımsızlık referandum"u da görüşmenin diğer önemli gündem maddeleri arasında.


İki liderin, Türkiye'nin Rusya'dan satın almayı planladığı S-400 füze savunma sisteminin de ele alması bekleniyor.
Erdoğan'ın korumalarıyla ilgili yaşanan hukuki süreç ve korumalara silah satışının durdurulması da iki liderin görüşeceği konular arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trump'a bu konudaki rahatsızlığını iletmesi bekleniyor.
İki ülke arasındaki hukuki anlaşmazlıklar da masada olacak. Fethullah Gülen'in iadesi ve Sarraf davasına eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da sanık olarak girmesi görüşülecek konular arasında yer alıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakanlı Müslümanların yaşadığı drama da dikkat çekecek. Sorunun çözülmesine yönelik görüşlerini ABD Başkanı’na iletecek.


İki ülke arasında yeni bölgesel enerji planları ve ticari ortaklığın artırılması konusu da gündeme gelecek konular arasında. Görüşmede Cumhurbaşkanı’na çok sayıda bakan eşlik edecek. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın da heyette olması bekleniyor.

 

kaynak: ntvhaber

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500