Teröre milli darbenin adı: Çok Namlulu Roketatarlar

Ülkemizin en önemli kara silahlarından olan Çok Namlulu Roketatarlar özellikleri ile büyük beğeni topluyor.
19.8.2017 02:06:17

Milli gururumuz T-122 ÇNRA, Fırat Kalkanı Harekatı ve PKK ile mücadelede çok sayıda hedefi imha ederek ağızları açıkta bırakıyor.

Türkiye savunma sanayiinde 2002 yılında yüzde 80 oranında dışa bağımlı bir ülkeyken, 15 yıl gibi kısa bir sürede dengeleri tersine çevirdi. Bu sürede önemli savunma yatırımlarına imza atan Türkiye, savunma alanında dışa bağımlılığı yüzde 40 oranına kadar indirdi. 2023 yılına kadar ise savunma sanayinin tamamen yerli olması hedefliyor.

Bu amaçla savunma sanayiinde yerli katkı payının artırılması ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünlerin geliştirilmesi için her geçen gün yapılan çalışmalar hız kazanıyor. Çalışmalar kapsamında geliştirilen 122 mm Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi(T-122 ÇNRA), gece ve gündüz her türlü hava ve arazi şartlarında, yüksek öncelikli hedefler üzerine görmeyerek ateşler açarak manevra birliklerine etkin ateş desteği sağlıyor.

Roketsan tarafından üretilen ve en modern alt sistemlere sahip olan T-122, 3 km’ den 40+ km’ ye kadar mesafeler dâhilinde derinlikte yoğun ve etkili görmeyerek ateşler açabiliyor.

Mühimmat ikmalini çok kısa sürede gerçekleştirerek sürekli ateş desteği sağlayan ÇNRA, üzerindeki vinci, personel ve malzeme taşıma kabinleri ve teçhiz olduğu modern alt sistemleri sayesinde harekatı için harici destek ihtiyacını en aza indirmiş olarak bağımsız görev yapabilme kabiliyetine sahip.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan silahın en önemli özelliği yüksek hareket kabiliyeti ve ateş hızına sahip olması. Milli üretim ÇNRA, Fırat Kalkanı Harekatı ve PKK ile mücadelede çok sayıda hedefi imha etti.

Sistemin özellikleri:

· 6 x 6 veya 8 x 8 Taktik Tekerlekli Araç

· 122 mm.lik 2 X 20 Çelik Tüplü Pod veya İzoleli Kompozit 2 X 20 Tüplü Pod Kullanabilen Kundak

· Araç Üstü Mühimmat Yükleme Vinci

· Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (ANS) /Küresel Konumlama Sistemi (KKS) Destekli

· RNS ile Otomatik Tevcih Silah Yönetim Sistemi

· Telli/ Telsiz– Ses/Veri Haberleşme Sistemi

· Hidrolik Stabilizasyon Sistemi

· Entegre Zemin Metro Ölçüm Cihazı

· Kabin Basınçlandırma Sistemi (Opsiyonel)

· Güç Üretim ve Dağıtım Sistemi

· Kabin İçinden veya Uzaktan Ateşleme Yeteneği

· 5 Dakikadan Daha Kısa Süre içerisinde Mevzilenebilme Yeteneği

· Balistik Koruma (Opsiyonel)

KAYNAKYENİ ŞAFAK

http://www.enpolitik.com/haber/146712/terore-milli-darbenin-adi-cok-namlulu-roketatarlar.html

Sizin Yorumunuz

*
*