Sporda şiddet nasıl önlenir?

Yazarımız Doç. Dr. Recep Kürkçü bugünkü yazısında olaylı Süper Kupa maçı ile bir kez daha gündeme gelen sporda şiddet konusunu ele aldı. Kürkçü'ye göre şiddetin önlenmesi yalnız Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve federasyonların görevi değil, sporun bütün paydaşları işbirliği halinde olması gerekir. Peki sporda şiddetin önlenmesi için alınması gereken tedbirler neler olabilir? İşte cevabı...
Eklenme Tarihi: 10.08.2017 16:07:15 - Güncellenme Tarihi: 10.08.2017 16:07:15

Bu yıl başında hayatını kaybeden Gençlerbirliği  Spor Klübü’nün  yıllarca başkanlığını yapan, İlhan Cavcav’ın adının verildiği, Türkiye’nin  en önemli organizasyonlarından biri olan Türkiye Süper Ligi 2017-2018 sezonu 11 Ağustosta  yapılacak olan Medipol Başakşehir Spor-Bursa Spor maçı  ile başlayacak.

Süper Lig de, bu yıl, Süper Lige yeni yükselen Sivas Spor, Evkur Yeni Malatya Spor ve Göztepe ile birlikte toplam 18 takım mücadele edecek. İlk yarısı 24 Aralık 2017 tarihin de bitecek olan Süper Ligin ikinci yarısı 19 Ocak 2018 tarihinde başlayacak, 20 Mayıs 2018 tarihin de sona erecek. 34 haftalık maraton sonunda 2017-2018 İlhan Cavcav Süper Ligi şampiyonu belli olacak. Süper Ligde mücadele edecek 18 takım hazırlıklarını tamamlayarak maçlarını bekleme başlamışlardır.

2017-2018 Süper Ligi başlarken çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konu olan en son örneğini Beşiktaş-Atiker Konya Spor arasında oynanan Süper Kupa maçında gördüğümüz,  “Spor da Şiddet”  üzerinde durmak istiyorum. 9 Ağustos 2017 Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanı ve İçişleri Bakanı,  81 ilin valilerinin katılımlarıyla Trabzon’da, bir gün sonra Gençlik ve Spor Bakanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve dört federasyon başkanı ile Ankara’da maçlarda alınacak tedbirler ile ilgili  toplantı yaparak bu konunun ne denli önemli olduğunu ortaya koymuş oldular.

Ülkemizde Sporda şiddet, önlemlere rağmen, önüne geçilmekte ciddi sorun yaşanan bir konu. Bu konuda iki ayrı kanun çıkarılmış olmasına rağmen, son yıllarda önemli ölçüde azalmış olsa da halen önemli bir problem olarak devam etmektedir. Sporda şiddetin önlenmesi yalnız Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve federasyonların görevi değildir. Sporda şiddetin önlenmesi konusunda, sporun bütün paydaşları işbirliği halinde olması gerekir. Sporda şiddetin önlenmesi için alınması gereken tedbirler neler olabilir?

 • Statların, spor salonlarının girişlerinde ve spor alanı içinde sağlıklı fiziksel koşullar oluşturulmalıdır. Beklenmedik bir olayda spor tesisinin çok çabuk boşaltılacak şekilde düzenlenmesi sağlanmalıdır.
 • Basın yayın kuruluşları, spor etiğini ve anlayışını ön plana çıkaracak davranış ve uygulamalar da bulunmalıdır, Spor yayınları kışkırtıcılıktan uzak, objektif, doğru, ve halkı eğitici biçimde olmalıdır. Yanlış anlamalara izin vermemelidir.
 • Spor yazarları, olayların çıkmasında ve önlenmesinde kendilerine düşen eğitici ve uyarıcı görevleri yerine getirmelidirler.
 • Spor yöneticileri, kurallara aykırı davranışlarda bulunduğunda, gerektiği gibi ve tekrarlanmayacak biçimde cezalandırmalıdır.
 • Taraftar temsilcileri, liderlik gereği büyük öneme sahip kişilerdir. Her isteyenin (amigo) olarak görev yapmaması sağlanmalıdır. Bu temsilciler bir eğitimden geçirildikten sonra görev almalıdır.
 • Kulüp yöneticileri, görevliler, emniyet güçleri ve taraftar temsilcileri  iletişim ve işbirliği içerisinde olmalı ve sorunları birlikte çözmeye çalışmalıdırlar.
 • Spor tesislerine girişlerde seyirci aramalarının iyi yapılması sağlanarak, sportif açıdan sakınca oluşturanlar müsabakaya alınmamalıdır. Spor tesislerinin gerekli alan ve emniyet genişliklerine sahip olması, gereksinmelerin spor dalına uygun modern ölçülerde olması sağlanmalıdır.
 • Sporcuların saha içerisinde şiddet ve saldırganlık içeren davranışlardan uzak durması için gerekli tedbirler alınmalı
 • Antrenörler başta olmak üzere sporla ilgili tüm birim ve bireyler sporda şiddet ve saldırganlık konusunda eğitilmelidir.
 • Antrenörler, sporcularını sportmence davranmaları için teşvik etmeli, spor etiği dışı davrananları uyarmalı ve cezalandırmalıdır.
 • Sporcular, saldırganlığa yönelen davranış eğilimlerini azaltmakta kendilerine yardım etmeyi amaçlayan programlara katılmalı ve  şiddet ile ilgili konularda her zaman bilgilendirilmeli ve eğitilmelidirler.
 • Olayların meydana gelmemesi için saldırganlık ve şiddeti doğuran nedenlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Özellikle son yıllarda bu konuda sosyal medya çok yaygın olarak kullanılmaktadır, bu konuda gerekli tedbirler alınmalıdır.
 • Saldırgan davranışlarda bulunanlar belirlenerek, gerekli cezayı alması sağlanmalıdır.

http://www.enpolitik.com/haber/146145/sporda-siddet-nasil-onlenir.html

Sizin Yorumunuz:

*
*