'Türkiye'den çıkacağıma dair güvence verin'

Alman Sol Parti milletvekili Alexander Neu, Konya'daki üsse ziyaret kapsamında Türkiye'ye gelmesi durumunda ülkeden tekrar çıkabileceğine dair güvence istedi.
Eklenme Tarihi: 09.08.2017 20:09:18 - Güncellenme Tarihi: 09.08.2017 20:09:18

Almanya'da Sol Parti milletvekili Alexander Neu Türkiye'deki Konya hava üssünde konuşlu Alman askerlerini NATO gezisi kapsamında ziyaret etmeden önce Alman dışişlerinden güvence talep etti.

Neu, Türkiye'nin, kendisinin PKK ile bağlantısı olduğu yönünde "saçma" bir iddiası olduğunu söyledi ve bu durumda güvenliğinden endişe ettiğini belirtti. Neu "Türkiye'den çıkabileceğim kesin olmalı" dedi.

PKK'NIN TERÖR FAALİYETLERİNE 'TARTIŞILIR' DEMİŞTİ

Neu geçen yıl Ağustos ayında Deutschlandfunk radyosuna verdiği bir mülakatta terör örgütü PKK'nın Türkiye'deki faaliyetleriyle ilgili olarak, "Bunun terörizm olup olmadığı tartışılabilir" ifadelerini kullanmıştı.

"SON SÖZ TÜRKİYE'DE"

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı geziye kimlerin katılacağı konusunda son sözün Türkiye'de olduğunu söyledi.

Bakanlık sözcüsü Martin Schaefer, "Ziyaretin gerçekleşeceği konusunda Türk hükümetinin kesin taahhüdü var ve bu sözü tutmalarını bekleyeceğiz" dedi.

Alman vekillerin Konya'daki NATO üssünü ziyaretine temmuz ayında izin vermeyen Türkiye, parlamenterlerin 8 Eylül'de bir NATO gezisi çerçevesinde Konya üssüne gelmelerini kabul etti.

http://www.enpolitik.com/haber/146081/turkiyeden-cikacagima-dair-guvence-verin.html

Sizin Yorumunuz:

*
*