Merve Kavakçı'ya 18 yıl sonra "haddi bildirildi"

Yeni büyükelçiler kararnamesi ile Merve Kavakçı Kuala Lumpur büyükelçisi oldu. Sır gibi saklanan büyükelçiler kararnamesi iki isim kamouyuna sızdı. Merve Kavakçı ilk başörtülü büyükelçi olarak Kuala Lumpur'a atanacak. Peki Kuala Lumpur nerede?
Eklenme Tarihi: 27.07.2017 02:25:23 - Güncellenme Tarihi: 27.07.2017 02:51:55

Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı, Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan olurken, Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ahmet Gün ise Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi oldu.


18 yıl sonra haddi bildirildi

Refah Partisi’nden milletvekili olduğu dönemde Meclis’e başörtüsüyle gelip yemin etmek istediğinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından sert eleştirilere maruz kalarak “Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz” sözlerine maruz kalan Merve Kavakçı, yeni büyükelçiler kararnamesi Kuala Lumpur büyükelçisi oldu. 1999 yılında yaşanan ve Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen olayın ardından 18 yıl geçtikten sonra Kavakçı’nın yaşadıklarını ve Ecevit’in sözlerini hatırlayanlar "Bu kadına haddi bildirildi" cevabını vermeye başladı.

TBMM’ye seçilen ilk başörtülü kadın ünvanını taşıyan Merve Kavakçı yeni kararname ile Kuala Lumpur-Malezya’ya büyükelçi olarak atanacak. 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilerek T.B.M.M’ye giren ve yemin törenine o dönem yasak olan başörtüsüyle katıldığı için hakkında soruşturma açılanarak T.C vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı yeniden T.C. kimliğine kavuşmuştu. Dışişleri Bakanlığı'nda hazırlanan, ancak henüz onay süreci tamamlanmamış olan Büyükelçiler kararnamesinde, Merve Kavakçı Kuala Lumpur’a atanacak.


KUALA LUMPUR NEREDE?


Kual Lumpur Malezya’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Şehir 1857’de Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olup Putrajaya ile birlikte Selangor eyaleti içinde adacık halinde bağımsız olarak yer alır. 2015 yılı itibarı ile şehrin nüfusu 1.7 milyon olup metropolitan alanının nüfusu ise 7.2 milyondur ve Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen metropollerinden biridir.


Malayların dışında yoğun Çinli ve Hint nüfus barındıran Kuala Lumpur’da, Malay, İslam, Hint ve Çin kültürleri bir arada bulunur. Kozmopolit ve hızla yenilenen bir yapıya sahiptir. Dünyanın en yüksek yapılarından olan Petronas İkiz Kuleleri bu kenttedir.

http://www.enpolitik.com/haber/145200/merve-kavakciya-18-yil-sonra-haddi-bildirildi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*