Dikkat! Evinizde casus var

Aileleri uyaran BTK “Oyuncak alırken çok dikkat edin. Masum görünen teknolojik bir bebek, ses ve görüntü kaydedip internette paylaşabilir” dedi.
Eklenme Tarihi: 20.07.2017 08:39:07 - Güncellenme Tarihi: 20.07.2017 08:39:07

Seksek, uzun eşek, kör ebe, saklambaç yerini teknolojik oyuncaklara bıraktı. Fakat mikrofon, hoparlör ve kamera kullanılan bu teknolojik oyuncaklar internete bağlandığı için birçok açığı da beraberinde getiriyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), casus oyuncaklara karşı internet sitesinde, ‘Oyuncaklar ne kadar masum?’ başlıklı yazıda ebeveynlere önemli ikazlarda bulundu.

Açıklamada, “Hong Kong’da bir teknoloji şirketi, siber saldırı sonucu 6,4 milyon çocuğun verilerinin tehlike altında olabileceğini bildirdi. Çünkü ürettiği oyuncaklar internete bağlanabilen ve çocukların verilerini internet üzerinden kaydedip, ona göre cevaplar veya tepkiler verebilen oyuncaklar.

Almanya’da piyasaya sürülen ‘My Friend Cayla’ isimli bebeğin çektiği görüntü ve sesleri internet üzerinden interaktif bir şekilde yayınladığı için piyasadan çekilmesine karar verildi. Bu bebek anne-babaların haberi olmadan video ve ses kaydederek yayınlayabiliyordu. Üreticilerin önceliği ise, güvenliğimizi sağlamaktan çok, kendi pazar paylarını artırmak. Mesela art niyetli biri, evimizin, bütün binamızın veya bir şehrin kontrolünü bu güvenlik zafiyetleriyle ele geçirebilir. Bu yüzden aileler çocuklarına alacakları oyuncakları seçerken çok dikkatli davranmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

kaynak:iha

http://www.enpolitik.com/haber/144643/dikkat-evinizde-casus-var.html

Sizin Yorumunuz:

*
*