"Mescid-i Aksa bizim elimizde, son söz bize ait"

İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, Mescid-i Aksa'nın kapatılmasına ilişkin, "Mescid-i Aksa bizim elimizde. Açılıp kapanması konusunda ilk ve son söz İsrail'e aittir" dedi.

Advert

 

Geçtiğimiz cuma günü çıkan olaylar sonrasında İsrail, Mescid-i Aksa'yı Müslümanlara kapattı. 

İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlara kapatılmasına ilişkin, "Mescid-i Aksa bizim elimizde. Açılıp kapanması konusunda ilk ve son söz İsrail'e aittir" açıklamasını yaptı.

Bakan, Ürdün'de İsrail karşıtı düzenlenen gösteriye ilişkin ise Mescid-i Aksa'nın İsrail egemenliği altında olduğunu diğer devletlerin konuyla ilgili ne düşündüklerini umursamadıklarını söyledi.

 

2 Filistinli ödürülmüştü


İsrail polisi, sabah saatlerinde silahlı saldırıda bulundukları iddiasıyla 2 Filistinliyi Mescid-i Aksa’nın giriş kapısında, bir Filistinliyi de Aksa'nın avlusunda öldürdü.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın Aslanlı Kapı bölgesinde İsrail polisine ateş eden iki kişinin olay yerinde öldürüldüğünü açıkladı. Mescid-i Aksa Vakfı yetkilileri de saldırı düzenlediği iddia edilenlerden birinin de Aksa'nın içerisine kaçtığı ve burada öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail polisinin açıklamasında, Aksa’da gerçekleşen olayda ayrıca iki kişinin ağır yaralandığı kaydedildi. Olayın ardından öldürülen Filistinlilerin üzerinde 2 yarı otomatik silah ve bir tabancanın ele geçirildiği belirtildi.

İsrail Kızıl Davut Yıldızı da "saldırıda 2'si ağır 3 kişinin yaralandığını" açıkladı. Tedavi altına alındığı bildirilen yaralıların kimliği hakkında bilgi verilmedi. Yerel basın yaralananların İsrailli olduğunu yazdı.

Mescid-i Aksa kapatıldı

Polisin açıklamasında ayrıca Mescid-i Aksa'nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün Mescid-i Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceğine yer verildi.

Mescid-i Aksa'dan imamlar da dahil herkesi dışarı çıkaran polis, Aksa'da murabıt olarak adlandırılan Filistinli gönüllü bekçilerin telefonlarına el koydu.

Polis ayrıca Aksa'nın da içerinde bulunduğu şehrin surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapattı. Çok sayıda İsrail askerinin şehrin giriş kapılarında konuşlandığı ve şehrin üzerinde polis helikopterlerinin uçtuğu gözlendi. Polis şehrin çevresinde bulunan Filistinlileri de uzaklaştırarak, surların yüz metre kadar ilerisine demir barikatlar kurdu.
 

 

 

 

Geçtiğimiz cuma günü çıkan olaylar sonrasında İsrail, Mescid-i Aksa'yı Müslümanlara kapattı.

Mescid-i Aksa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500