ABD, Musul'un geri alındığını doğruladı

Musul DEAŞ'ten geri alındı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri ise, Irak ordusunun Musul'u kurtardığını doğruladı.
11.7.2017 07:31:00

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri, Irak ordusunun Musul'u terör örgütü DEAŞ'ten temizlendiğini doğruladı. Irak Başbakanı Haydar El-Abadi, dün Musul'un terör örgütü DEAŞ'ten temizlendiğini söyleyerek, orduyu tebrik etmişti.

Trump'tan Musul açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Musul'un DEAŞ'tan kurtarılmasını değerlendirdi.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasını "uzun süren bir kabustan uyanma" olarak niteledi.

Musul'un kurtarılması operasyonunda sağlanan başarıdan dolayı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Irak ordusunu tebrik eden Trump, "DEAŞ'ın zalimce katlettiği binlerce Iraklının ve DEAŞ'tan sıkıntı çeken milyonlarca Iraklının yasını tutuyoruz. Ülkelerinde hayatı normale döndürmek için hayatlarını kaybeden kahraman askerleri için Irak halkının ve Peşmerge'nin acılarını paylaşıyoruz ve fedakarlıklarını takdirle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'nin, Irak güvenlik güçlerinin yanında olmaktan gurur duyduğunu belirten Trump, başkanlığının ilk 6 ayında DEAŞ'la mücadele konusunda büyük bir ilerleme kaydettiklerine değindi.

Trump, "DEAŞ'ın bir zamanlar sözde halifeliğini ilan ettiği Musul'daki zafer, örgütün Irak ve Suriye'deki günlerinin sayılı olduğunun sinyalini veriyor. DEAŞ'ın tamamen yok edilmesine çalışmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Tillerson: Irak halkını Musul'un kurtuluşundan dolayı kutluyorum

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması nedeniyle Irak Başbakanı Abadi'yi ve Irak halkını kutladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Musu'lun terör örgütü DEAŞ'tan kurtulmasına ilişkin yayınladığı masajla Irak'ı tebrik etti.

Tillerson, "ABD Başkanı Donald Trump ve tüm Amerika halkı adına Irak Başbakanı Abadi ve tüm Irak halkını Musul'un kurtarılmasından ötürü tebrik ediyorum. Irak liderliğindeki uluslararası çabanın başarılarının altını çiziyoruz. Bu DEAŞ ile küresel mücadelenin kritik kilometre taşıdır. Irak güçlerinin ve Irak halkının fedakarlıklarından ötürü onur duyuyoruz" dedi.


Tillerson, mesajında terör örgütü DEAŞ'a karşı işbirliğinin önemine de vurgu yaparak, “Küresel koalisyon, DEAŞ'in temizlenmesinden emin olana kadar Iraklı partnerlerinin yanında omaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

kaynak:iha

http://www.enpolitik.com/haber/144025/abd-musulun-geri-alindigini-dogruladi.html

Sizin Yorumunuz

*
*