İki güne dikkat! Afrika sıcakları kavuracak

Meteoroloj'den uyarılar peş peşe geldi. Hava sıcaklığı ülkemizin iç ve batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak. Sıcak hava dalgası İzmir'de perşembe ve cuma günü etsini gösterecek. Sıcaklıklar sahil kesimlerinde 39 dereceye, iç kesimlerin ise 42 dereceye yükselecek.Uzmanlar perşembe ve cuma günü, vatandaşların direkt gelen güneş ışınlarından kaçınmaları gerektiği uyarısında bulundu.
10.7.2017 17:57:06

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı ülkemizin iç ve batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak, yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Akdeniz kıyıları ile doğu bölgelerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

İZMİR İÇİN PERŞEME VE CUMA UYARISI 

Meteoroloji 2. Bölge Müdürü M. Latif Gültekin, Kuzey Afrika'dan gelecek sıcak hava dalgasını değerlendirdi. Bugün, yarın ve çarşamba günü 37 derecelik sıcaklık yaşayacak olan İzmir, perşembe ve cuma günü adeta kavrulacak. Gültekin, "Perşembe ve cuma günü İzmir'in sahil kesimlerinde hava sıcaklığının 39 dereceye, iç kesimlerdeki hava sıcaklığının ise 42 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Mevsim normallerinin 5-6 derece üzerinde bir sıcaklıkla karşılaşacağız. Cumadan sonra kuzeyden gelen serin ve yağışlı havanın etkisiyle cumartesi gününden itibaren sıcaklıklar düşecek. Cumartesi günü 37-38, pazar günü ise 36 derecelik bir sıcaklık bekleniyor. Pazartesi yağışlı havanın da etkisiyle sıcaklık 5 derece düşerek 31-32 derece arasında seyredecek" dedi.  Gültekin, perşembe ve cuma günü, vatandaşların direkt gelen güneş ışınlarından kaçınmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzeydoğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Trabzon ve Rize'nin iç kesimlerinin yerel olmak üzere hafif sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.   Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı ülkemizin iç ve batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak, yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Akdeniz kıyıları ile doğu bölgelerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:


  Ankara: Az bulutlu ve açık 33
  İstanbul: Az bulutlu ve açık 31
  İzmir: Az bulutlu ve açık 37
  Bursa: Az bulutlu ve açık 35
  Adana: Az bulutlu ve açık 36
  Antalya: Az bulutlu ve açık 36
  Samsun: Az bulutlu 26
  Trabzon: Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri yerel olmak üzere hafif sağanak yağışlı 25
  Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 30
  Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 40

http://www.enpolitik.com/haber/144016/iki-gune-dikkat-afrika-sicaklari-kavuracak.html

Sizin Yorumunuz

*
*