MİT tırlarında susan ABD'den Büyükada için açıklama geldi

MİT tırlarında dut yemiş bülbüle dönen ABD'den 'Büyükada gözaltıları'yla ilgili hiç de şaşırtıcı olmayan bir açıklama geldi: Endişe duyuyoruz
Eklenme Tarihi: 07.07.2017 14:58:54 - Güncellenme Tarihi: 07.07.2017 14:58:54


MİT tırlarıyla ilgili savcılığın yazısını almadık dedikten sonra ortaya çıkan belgelerle yalan söylediği kanıtlanan ABD Büyükelçiliği'nin sessizliği sürerken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden açıklama geldi.

Sözcü "Amerika Birleşik Devletleri, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Şubesi ve diğer saygın kuruluşların önde gelen insan hakları savunucularının 5 Temmuz'da gözaltına alınmalarından derin endişe duymaktadır" dedi.

İKİNCİ GEZİ KALKIŞMASININ PLANLARI YAPILMIŞTI

15 Temmuz Darbe girişimi gecesi CIA'cilerin toplandığı Büyükada'da bu kez de İnsan Hakları örgütleri adı altında ikinci bir Gezi kalkışmasının planı yapılmış, 5 Temmuz'da Uluslararası Af Örgütü ile Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcilerinin Büyükada'da yaptıkları toplantıya polis operasyon düzenlemişti.

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ve aynı örgütten Veli Acu, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nden Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan'ın yanı sıra Şeyhmuz Özbekli ve Ali Garawi'yi gözaltına aldı.

SAVCILIK ABD ELÇİLİĞİNİN YALANINI ORTAYA ÇIKARMIŞTI

ABD'nin MİT TIR'ları iddianamesine ilişkin açıklamasına savcılıktan cevap geldi. Elçiliğin, "Savcı temsilcilerimize iletişime geçmedi." açıklamasına yanıt veren savcılık, "30 Haziran'da ABD Büyükelçiliği'ne yazıyı gönderdik" dedi. ABD Elçiliği'ne bugün 15.26'da ulaştığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Fidan, iddianamade, MİT tırlarının durdurulmasının ardından şüpheli "imam"ların ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğuyla telefon görüşmesi yaptıklarına dair tespitlerin olduğunu belirterek, bu görüşme içeriklerini ABD Başkonsolosluğu'na sorduklarını belirtmişti.

http://www.enpolitik.com/haber/143834/mit-tirlarinda-susan-abdden-buyukada-icin-aciklama-geldi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*