Rusya ve Çin'den ortak ‘Kuzey Kore' açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, "Kuzey Kore'nin füze testleri kabul edilemez" şeklinde ortak açıklama yaptı. Bu arada Rusya ve Çin, altyapı projelerinde kullanılmak üzere 10 milyar dolarlık yatırım fonu antlaşması imzaladı.

Rusya ve Çin'den ortak ‘Kuzey Kore' açıklaması
Advert

 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Putin ve Jinping ikili görüşmede Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği nükleer füze testlerini ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, liderlerin "Kuzey Kore'nin nükleer füze testleri kabul edilemez. Bölgedeki gerginliğin artmaması için füze çalışmaları acilen sonlanmalı" açıklamasına yer verildi.

 

10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM 


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in çeşitli temaslar bulunmak üzere geldiği Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından 10 milyar dolarlık yatırım fonu antlaşması imzalandı.

Fon, "İpek Yolu" ve "Avrasya Ekonomik Birliği" ile bağlantılı projeler dahil olmak üzere, Rusya ve Çin'deki alt yapı projelerinde kullanılacak. Ayrıca Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ve Çin Merkez Bankası ise yatırım fonunu kurmayı kabul ettiğini bildirdi.


Çin Merkez Bankası Başkanı Hu Huaibang konuya ilişkin, "Rus-Çin projeleri, her iki ülkenin hükümetleri tarafından desteklenen ve ülkeler arasında doğrudan yatırımın büyümesini teşvik edecek ve yatırımların artırılmasına yardımcı olacak" dedi.


Rus Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev ise, "Çin Kalkınma Bankası ile ortaklık kurmaktan ve Çinli yatırımcıların ulusal para birimine yatırım yapmalarını sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Sınır ötesi doğrudan yatırım hacmini artırmak ve ortaklaşa yapılan yatırımların sayısını önemli ölçüde artıracak güçlü bir ivme kazandıracaktır" diye konuştu.
 

 

 

rusya çin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500