Kuzey Irak’ı terörden arındırma stratejisi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), K.Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik hava operasyonlarını sistematik hale getirdi.
Eklenme Tarihi: 04.07.2017 09:37:39 - Güncellenme Tarihi: 04.07.2017 09:37:39

Türk Hava Kuvvetleri, bir süredir, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’ya yönelik hava operasyonlarını sistematik hale getirdi. Bombardımanlar sadece PKK’lı teröristleri değil, örgütün lojistiğini de hedef alıyordu. Bu bombardımanlardan olumlu sonuç alındı vePKK, bazı lojistik ve destek sistemlerini Kandil’in güneyine, Sorani- Germiyan bölgesine çekmek zorunda kaldı. PKK’nın lojistik- destek sistemleri güçleşti ve maliyeti arttı.

HAVADAN ANLIK İSTİHBARAT

Devreye sokulan yeni uydu görüntüleme kabiliyetleri ve havadan anlık istihbarat sistemleriyle, terörist hareketliliğine duyarlı, anlık ve etkili bombardımanlar yapılmaya başlandı. 2015 sonundan 2016’nın bahar aylarına kadar belirlenen koridorda, “arı üşüşmesi” şeklinde hava bombardımanları yapılıyordu. Bunda kısmen başarı sağlandı ancak 2, 34 ve 48’inci hudut tugaylarının etkinliğinde Mayıs-Eylül 2016 tarihleri arasında düşüş yaşanınca, terör örgütü PKK, Bestler-Dereler (Herakol, Kato Dağı) bölgesine yüksek ölçekli terörist ve malzeme sevkıyatı yaptı. Buna 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sınır güvenliğiyle ilgili olumsuzlukların da eklendiği belirtildi.

Bu yılın nisan ayından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak bombardımanlarının hedef ve stratejisini değiştirdi. Daha işlevsel ve sonuç alıcı şekilde belli bölgeleri teröristlerden arındırmak için nokta bombardımanlar yapılmaya başlandı. Bu yolla, PKK’nın sivil bölgelere geçişi önlendi, yolları kapandı. Duhok-Şeladüz-Derelük sırt hattının kuzeyinde, kritik 18-19 kadar tepede Türk Silahlı Kuvvetleri, tanklarla üs bölgelerinde güvenliği sağlıyor. PKK’nın geçiş hattı olan Şenoba- Bestler Dereler’de halen PKK hareketliliği görülüyor. PKK’nın Şenoba-Milli-Doğanca, Okçular, Dedeuğra hattıyla; hemen yanındaki Kato hattına yüksek miktarda anti tank silah-mühimmatı stokladığı tespit edildi. Güvenlik güçleri buna yönelik operasyonlarını da sürdürüyor.

BASKILAMA, SIKILAŞTIRMA VE ÖNLEME HAREKÂTI

ZAHO-Silopi güzergâhı, PKK’nın geçiş hattı olarak kullandığı Şenoba- Bestler Dereler’de zaman zaman terörist geçişleri tespit ediliyor. Sarı bölgeye yönelik sistematik nokta hava operasyonlarıyla birlikte; Silopi merkezli, Cizre ve kısmen sınır üs bölgelerinde, Kuzey Irak’ta Batufa’dan Başika’ya dek konuşlu olan 172. Zırhlı Tugay’ın manevra ve etkinlik kabiliyetleri artırılıp desteklenecek. Bölgede sivillerden arındırılması ile Türk Silahlı Kuvvetleri, terör unsurlarına yönelik daha rahat operasyon yapabilecek, silahlı insansız hava araçlarını daha etkili kullanabilecek. Karadan topçu atışlarının etkinliği artacak. PKK, engellenip sınırlanacak. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne bağımsızlık referandumu sürecinde baskı sıkılaştırılacak. TSK’nın operasyonları, YPG’yi destekleyen ABD CENTCOM’un ileri dönük olumsuz planlamalarını da bozacak nitelikte.

KAYNAKHABERTÜRK

http://www.enpolitik.com/haber/143636/kuzey-iraki-terorden-arindirma-stratejisi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*