Türkiye önemli ama AB'ye üye olmamalı!

Başbakan Merkel seçim programında, Türkiye'nin stratejik ve ekonomik önemini vurgularken, AB üyeliğine karşı çıktı.

Türkiye önemli ama AB'ye üye olmamalı!
Advert

 

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Angela Merkel ve kardeş parti Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer üzerinde anlaşmaya vardıkları seçim programını CDU Merkezi'nde ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

 

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ DAHA DERİNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ"

İki partinin seçim programında Türkiye'ye yine ayrı bir yer verildi. Programda şöyle denildi: "Biz Türkiye'nin hem Avrupa hem bizim ülkelerimizde yaşayan insanlar arasındaki ilişkiler açısından stratejik ve ekonomik önemini biliyoruz. Bu nedenle Türkiye'yle AB arasında ilişkileri daha derinleştirmek istiyoruz. Sıkı ve özel bir işbirliği hem Avrupa'daki hem de Türkiye'deki insanların yararına. Türkiye ile AB arasında mümkün olduğunca güçlü bir işbirliği, dış ve güvenlik politikaları sorunlarında stratejik işbirliklerinden yanayız."

 

"TÜRKİYE'NİN TAM ÜYELİĞİNE KARŞIYIZ"

Programda, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini reddediyoruz, çünkü üyelik şartlarını yerine getirmiyor. Türkiye'de hukuk devleti, özellikle ifade ve basın özgürlüğü konularında yaşanan son gelişmelerden ise büyük endişe duyuyoruz" ifadeleri yer aldı.

 

 

almanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500