İki ilde valilikten açıklama! Sıcak hava izni

Kavurucu Afrika sıcakları yurt genelinde etkisini göstermeye devam ederken, Şanlıurfa'da sıcaklık rekoru kırıldı. Birkaç gün önce 60 dereceyi gösteren termometreler, bugün 61'i gösterdi. Valilik aşırı sıcaklar nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile kadınlar, kronik hasta ve engellilere izin verdi.
Eklenme Tarihi: 03.07.2017 18:40:14 - Güncellenme Tarihi: 15.02.2020 06:03:49


Şanlıurfa'da termometreler bugün 61 dereceyi gösterdi. Gün içerisinde hayalet kente dönen Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde vatandaşlar kavurucu sıcaklar nedeniyle dışarı çıkamadı.

Sıcaklar nedeniyle cadde ve sokaklar boşalırken, dışarıda olan vatandaşlar ise parklardaki gölgelik alanlarda dinlenmeyi tercih eti. Çocuklar da çeşmede serinlemeye çalıştı. 

 

 

Şanlıurfa Valiliği ise, kentteki aşırı sıcaklar nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile kadınlar ile kronik hasta ve engellilerin 3 gün idari izinli sayılacağını açıkladı.

Türkiye?nin en sıcak illeri arasında yer alan Şanlıurfa?da hava sıcaklığının 50 derecenin üzerinde seyretmesi üzerine valilik kamu ve kuruluşlarında çalışan hamile, kronik hasta ve engellilere yönelik 4 Temmuz'dan itibaren 3 günlük idari izin uygulaması başlattı. Valilikten yapılan açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan son hava tahmin raporlarına göre kentteki hava sıcaklığının artmasının beklendiği belirtilerek, "İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak kamuda çalışan hamile bayanların, yüzde 40'tan yukarı engeli olan personelin, kronik (şeker, tansiyon, kalp, beyin)  hastalıkları olanların 3 günlük idari izinli sayılması kararı alınmıştır" denildi.

 

Diyarbakır'da da izin var!

Diyarbakır Valiliği de, hava sıcaklığının yükselmeye devam edeceği tahmin edilen 4 Temmuz 2017 günü hamile kadınlar ile şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanların yanısıra yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların idari izinli sayılmalarına karar verildiğini açıkladı.

Diyarbakır Valiliği mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ile ilgili bir dizi tedbir alındığını açıkladı. Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, "İlimizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve Meteoroloji 15'inci Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden alınan son hava tahmin raporlarına göre, hava sıcaklığının 4 Temmuz 2017 Salı günü yükselmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Sağlık Bakanlığının 'Aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemler genelgesi' ve Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulunun 3 Temmuz 2017 tarihli kararı gereğince, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; hamile kadınlar, rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların 4 Temmuz 2017 tarihinde idari izinli sayılmalarına karar vermiştir" denildi.

 

 

http://www.enpolitik.com/haber/143603/iki-ilde-valilikten-aciklama-sicak-hava-izni.html

Sizin Yorumunuz:

*
*