Yeni prens ortalığı karıştırdı!

Suudi yetkililere göre, Suudi Arabistan tahtının yeni varisi, son haftalarda muhaliflere yönelik bir darbe başlatarak aktivistleri, kritik din adamlarını susturmaya çalışıyor.
Eklenme Tarihi: 03.07.2017 12:23:41 - Güncellenme Tarihi: 03.07.2017 12:23:41

Kral Abdülaziz’in ölümüyle 2015 yılında görevi devralan Kral Salman geçtiğimiz ay, ABD istihbaratıyla derin bağları olan ve ABD'li yetkililer tarafından bölgede istikrar sağlayıcı bir güç olarak görülen 56 yaşındaki yeğeni Muhammed bin Nayef’in yerine oğlu Muhammed bin Salman'ı veliaht Prens olarak atamıştı. 
 
KORUMALAR SADIK OLANLARLA DEĞİŞTİRİLDİ
 
The Wall Street Journal'ın haberine göre, Suudi yetkililer yeni prensin, Muhammed bin Nayef'in hareketlerini sınırladığını bildirdi. Ayrıca, Nayef'in korumalarının kraliyete sadık olanlarla değiştirildiği, ve destek almaya yönelik herhangi bir adım atmamasını sağlamak için önlemler alındığı da gelen haberler arasında. 
 
Yetkililer, "Herhangi bir entrika çevrilmediğinden emin olmak istiyorlar" diye konuştu.  
 
Saraydan bir yetkili gönderdiği mesajda, Muhammed bin Nayef'e atıfta bulunarak, "Suudi Arabistan'ın içinde ya da dışındaki hareketlerinde herhangi bir kısıtlama yoktur". şeklinde konultu. Prensin, liderlik değişikliğinden bu yana misafirlerini ağırladığı da e-postayla gönderilen bu bildiride belirtildi. 
 
ABD'li ve Suudi yetkililer, kraliyet ailesinin krallık içinde muhalifleri bastırmak amacıyla, bazı aktivistler ve blog yazarlarının sosyal medya hesaplarını izlemesi, bazı durumlarda da hesaplarına sızma faaliyetleri gösterdiklerini belirtti. 
 
Sosyal medyada protesto görüşlerini bildiren bazı aktivistler ve dini figürler, içişleri bakanlığı yetkilileri tarafından bizzat çağrıldılar ve bu kişilerden en az birine, yetkililer tarafından sessiz kalmaları aksi takdirde hapishaneye girecekleri tehdidinde bulunuldu.

http://www.enpolitik.com/haber/143564/yeni-prens-ortaligi-karistirdi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*