İran Katar'a destek çıktı! Her şey dansla başladı

İran, Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan'ın Katar ile ilişkilerini keserek, kara, hava ve deniz kapılarını kapamasının ardından Katar'a gıda sevkıyatı yaptığını açıkladı.
Eklenme Tarihi: 05.06.2017 20:02:27 - Güncellenme Tarihi: 24.12.2019 16:16:36

 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, bakanlığın web sitesinden yaptığı açıklamada aralarında anlaşmazlık bulunan ülkeleri açık bir diyaloğa çağırarak, Körfez'deki komşu ülkeler arasındaki gerilimin yükselmesinin bölgedeki herkesin menfaatine zarar vereceğini söyledi. İran Zirai Ürün İhracatçıları Başkanı Rıza Nurani ise, İran tarafından gönderilen gıda sevkiyatının 12 saat içinde Katar'a ulaşacağını açıkladı.

Suudi Arabistan ile Katar sınırında Katar'a gıda götüren uzun tır kuyrukları oluştu. Maldivler, terörizmi ve aşırıcılığı cesaretlendiren etkinlikler sebebiyle Katar'la ilişkisini kestiğini açıkladı.

 

İRAN'DAN KATAR'A DESTEK

Kasımi'nin, İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yayınlanan açıklamasında, Katar ve 3 komşu ülkesinin arasındaki mevcut problem de dahil, bölgedeki ülkeler arasındaki farklılıklar için çözümün ancak siyasi ve barışçıl yöntemler ile taraflar arasında diyalogla mümkün olduğu belirtildi.

Dünyanın terörizm ve aşırıcılıktan muzdarip olduğu bu dönemde, artan gerilimin bölgedeki hiçbir hükümetin yararına olmadığını belirten Kasımi, çıkarları tehdit ettiğini dile getirdi.

Kasımi, "Günümüzün iç içe geçmiş dünyasında yaptırım uygulamak etkisizdir ve kabul edilemez" dedi.

 

İRAN ABD'Yİ SUÇLADI: OLANLAR KILIÇ DANSININ SONUCU

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yardımcılarından Hamid Ebu Talebi, Körfez ülkelerindeki diplomatik krizin suçlusunun ABD Başkanı Donald Trump olduğunu belirterek, "Olanlar kılıç dansının bir sonucu" dedi.

ABD Başkanı Trump, geçen ay yurt dışına yaptığı ilk ziyarette Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitmişti.

 

 

http://www.enpolitik.com/haber/142131/iran-katara-destek-cikti-her-sey-dansla-basladi.html

Sizin Yorumunuz:

*
*